Jednym z takich jest użytek ekologiczny KLIPA, zlokalizowany na terenie gminy Świebodzin nieopodal wsi Kiełcze. Użytek KLIPA został powołany uchwałą Rady Miasta Świebodzina podczas XXXIII sesji. Radni pozytywnie zaopiniowali wniosek przyrodnika Mateusza Konrada Wójcika.
Nie mogą one być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię i zazwyczaj mniejszą rangę ich walorów przyrodniczych.
KLIPA jest naturalnym, eutroficznym zbiornikiem wodnym ze zbiorowiskami roślinnymi (Potamion). Najbliższym otoczeniem zbiornika jest las sosnowy z pojedynczymi okazami topoli osiki (Populus tremula), brzozy brodawkowatej (Betula pendula) i dębu (Quercus).
Misa zbiornika wodnego z roślinnością otaczającą wraz z sąsiadującymi ruinami oraz zwartym skupiskiem licznych krzewów składają się razem na niepowtarzalny krajobraz o niespotykanych w regionie walorach estetycznych, przyrodniczych i kulturowych.
Tafla lustra wody pokryta silnie rdestnicą pływającą (Potamogeton natans). W części zachodniej zbiornika licznie występujący pływacz zwyczajny (Utricularia vulgaris), roślina mięsożerna, objęta jak wszystkie pływacze ścisłą ochroną gatunkową.
Zagrożeniem dla użytku jest postępującą przez lata nadmierną eutrofizację zbiornika, połączoną z silnym zaśmieceniem strefy brzegowej oraz jej zabudową techniczną, wywołane nadmierną penetracją, szczególnie przez wędkarzy.
Praktycznie jedynym zewnętrznym źródłem biogenów jest stosowana w dużych ilościach zanęta na ryby, która powoduje nadmierny i nienaturalny rozrost populacji ichtiofauny oraz bujny wzrost roślinności szuwarowej na brzegach, która wdziera się coraz bardziej na otwarte lustro wody, prowadząc do stopniowego wypłycania i lądowienia zbiornika.
W związku z zagrożeniami zaistniała konieczność powołania użytku ekologicznego KLIPA, cennego dla gminy obiektu przyrodniczego.
—
Zredagowano na podstawie opracowania przyrodniczego Mateusza Konrada Wójcika