Dlatego Fundacja Banku Zachodniego WBK, w ramach Programu grantowego „Bank Dziecięcych Uśmiechów”, także w tym roku wsparła organizację wakacyjnego wypoczynku dla nich.
W czasie półkolonii zaplanowana jest m. in. wycieczka do Świdnicy, gdzie w ośrodku rekreacyjno-sportowym dzieci skorzystają z możliwości wspinaczki, będą mogły spędzić razem czas przy ognisku oraz wziąć udział w zawodach sportowych.
Wśród wakacyjnych planów jest także wyjazd na pływalnię oraz wizyta w ZOO w Nowym Tomyślu, a także wycieczka na kręgielnię do Zielonej Góry. Ponadto wsparcie profesjonalnych instruktorów pomoże dzieciom rozwijać swoje talenty także w, popularnej wśród młodzieży, dziedzinie Parkour.
– Staramy się jak najbardziej urozmaicić plan dnia – mówi Prezes Parafialnego Zespołu Caritas w nowym Kramsku, Dariusz Spiralki. – Półkolonie organizujemy już po raz szósty, a cieszą się coraz większym zainteresowaniem i każdego roku przychodzą do nas oprócz tych, które już były, także nowe dzieci – dodaje. Koordynatorem półkolonii jest także Wiejskie Koło Gospodyń Domowych i jego przewodnicząca, Monika Jaryś.
Caritas w nowym Kramsku dba o swoich podopiecznych także w czasie roku szkolnego, kiedy to wolontariuszki z miejscowej Szkoły Podstawowej prowadzą dla dzieci, trzy razy w tygodniu, zajęcia popołudniowe. Najmłodsi mogą tam korzystać nie tylko z opieki, ale także z możliwości zabawy i nauki.
Inicjatywę wspiera ponadto Urząd Miejski w Wolsztynie i miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej. – Inicjatywy, które w tym roku uzyskały dofinansowanie angażują siły bardzo wielu wolontariuszy, działających dla wspólnego dobra, a przede wszystkim – dla dobra dzieci – mówi Krystyna Koszylowska, dyrektor I Oddziału BZ WBK w Wolsztynie. – Na uznanie zasługuje jednak nie tylko sam ten wysiłek, ale także profesjonalne przygotowanie i organizacja półkolonii oraz wiarygodność organizatorów – dodaje.
Fundacja Banku Zachodniego WBK od ponad 10 lat pomaga najmłodszym z rodzin ubogich i bezrobotnych. Inwestuje w ich edukację, aby miały możliwość realizowania swoich marzeń, planów i potrzeb w dorosłym życiu. Prowadzi też autorskie projekty na terenie całego kraju. Dzieci uczestniczą w profesjonalnych warsztatach fotograficznych i filmowych, podczas których tworzą własne reportaże i filmy. Ponadto Fundacja przyznaje stypendia naukowe najzdolniejszym dzieciom, które nie miały szansy na rozwój swojego talentu. Poprzez Projekt grantowy Fundacja BZ WBK wspiera rocznie ponad 500 organizacji i instytucji z najmniejszych miast i miasteczek. Działania organizacji obejmują co roku prawie 20 000 dzieci.
Autorski Program grantowy „Bank Dziecięcych Uśmiechów”, został zainicjowany w 2004 roku, z myślą o instytucjach, które każdego dnia pomagają dzieciom z ubogich rodzin. Granty Fundacji trafiają do rąk beneficjentów trzy razy w roku. W II edycji programu dotację otrzymało 111 organizacji. Fundusze, dzięki którym placówki otrzymały wsparcie, pochodzą m. in. z 1 proc. podatku, przekazywanego na rzecz organizacji przez podatników.
Bank Zachodni WBK, który powołał Fundację, pomimo tak trudnych gospodarczo czasów, co roku podwaja zgromadzone w ten sposób środki. W tym roku zmieniły się priorytety – wsparcie jest przede wszystkim kierowane na działania edukacyjne. Zgodnie bowiem z założeniami Programu „Bank Dziecięcych Uśmiechów”, jest to najlepsza droga do wyrównywania szans dzieci z rodzin uboższych.
Oprócz wszelkich działań rozwijających talenty i zainteresowania podopiecznych wspieranych placówek Fundacja zaczęła w tym roku dofinansowywać szkolenia dla pracowników i wolontariuszy oraz konsultacje z psychologami, logopedami i, w miarę dziecięcych potrzeb, innymi specjalistami.