Seminarium otworzyli Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak oraz prof. dr hab. Marek Spaczyński – Kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Poznaniu.
O dużym zainteresowaniu seminarium świadczy ponad 70 pracownic lubuskich placówek ochrony zdrowia, które wzięły udział w szkoleniu.
Wicemarszałek Polak podkreśliła, że zarząd województwa kładzie nacisk na promocję profilaktyki oraz wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, a także uświadomienie jak ważne są okresowe badania, w tym cytologiczne. O potrzebie podejmowania tego typu działań przemawiają statystyki, z których wynika, że w Lubuskiem na badania cytologiczne zgłosiło się zaledwie 2% kobiet, które otrzymały zaproszenie. Ponadto marszałek wyraziła nadzieję, że uczestniczki szkolenia wyciągną z niego wnioski, co przełoży się na poprawę wykrywalności raka wśród lubuskich kobiet.
Prof. Marek Spaczyński podziękował za zorganizowanie konferencji oraz zaznaczył, że on sam oraz jego współpracownicy stale przyglądają się działaniom promującym profilaktykę chorób nowotworowych w naszym regionie i zaznaczył, że jest pod wrażeniem aktywności oraz różnorodności, jaką wykazuje samorząd województwa w tym względzie.
Druga konferencja pt. "Rak szyjki macicy – problem społeczny" odbędzie się 24.10.2009 r., o godz. 9.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. W seminarium udział weźmie Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tomasz Hałas.
Organizatorem spotkań jest Zarząd Województwa Lubuskiego oraz Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Poznaniu, który realizuje Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.