Dlatego właśnie organizowanie Dni Dawców Szpiku jest tak ważne. Dając tak niewielką cząstkę siebie możemy uratować komuś życie.
Termin organizacji Dnia Dawcy Szpiku to 13 maja, odbędzie się ona w Zespole Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3.
Akcja skierowana jest do mieszkańców Poznania pomiędzy 18. a 55. rokiem życia.
Głównymi celami Projektu Dzień Dawcy Szpiku „Podaruj innym cząstkę Siebie” są:
- Promocja wiedzy w zakresie dawstwa szpiku w celu zwiększenia świadomości społecznej…
– kto może być dawcą;
– na czym polega rejestracja;
– jakie są konsekwencje rejestracji;
– na czym polega oddawanie szpiku;
– fakty i mity związane z dawstwem szpiku.
- Zwiększenie szansy na znalezienie zgodnych niespokrewnionych dawców, dla wszystkich pacjentów obecnie i w przyszłości, poprzez rejestrację jak największej ilości potencjalnych dawców podczas jednodniowej akcji poboru próbek od potencjalnych dawców – Dnia Rejestracji.
Organizatorem akcji jest Europejskie Forum Studentów AEGEE w Poznaniu. Projekt jest realizowany przy współpracy z Fundacją DKMS.
– Poprzez nasz projekt pragniemy promować i przekazać rzetelną wiedzę na temat dawstwa szpiku, by wyeliminować mity na ten temat, jak i przede wszystkim zwiększyć szansę na znalezienie zgodnych niespokrewnionych dawców dla wszystkich pacjentów obecnie i w przyszłości. Chcemy udowodnić ludziom, że każdy może być bohaterem i uratować innych. Pragniemy zwiększyć świadomość społeczną oraz pokazać mieszkańcom Poznania jak wiele można zrobić darując innym cząstkę siebie, jak niewiele potrzeba by uratować życie drugiej osobie – wyjaśniają organizatorzy akcji.
Europejskie Forum Studentów AEGEE jest największą w Europie międzynarodową organizacją studencką, zrzeszająca ok. 13 tysięcy studentów z prawie 40 krajów europejskich. Poznański oddział organizacji to jeden z najstarszych, najliczniejszych i najaktywniej działających oddziałów w rejonie Europy Środkowo – Wschodniej. Organizujemy projekty o różnorodnej formie: panele dyskusyjne, konferencje, debaty, szkolenia, spotkania. Poruszają one problemy takie jak: ekologia, aktywne obywatelstwo, działalność charytatywna, integracja europejska, wymiana kulturowa, negocjacje czy trenerstwo. Głównymi celami AEGEE są promocja zjednoczonej Europy bez uprzedzeń, działalność na rzecz otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa, wspieranie działań na rzecz demokracji, praw człowieka, tolerancji, zwiększenia skali współpracy międzynarodowej oraz mobilności w całej Europie.
—
Źródło: korespondencja AEGEE, fot. dkms.pl – na zdj. Anna Przybylska.