Gdy wyruszasz z domu:
– zaplanuj dokładnie trasę przejazdu,
– sprawdź, czy masz niezbędne dokumenty, pieniądze, mapy itp. W przypadku posiadania większej kwoty pieniędzy zrób tak, aby nie trzymać jej w jednym miejscu,
– bądź ostrożny w tych miejscach, gdzie panuje duży tłok tj. na przystankach, w różnych środkach komunikacji, na dworcach kolejowych, autobusowych i lotniczych,
– pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wsiadania do zatłoczonego autobusu, pociągu lub innego środka lokomocji,
– w czasie podróży nie pozostawiaj bagaży bez opieki,
– zadbaj, by w samochodzie w widocznym miejscu znajdowała się apteczka, gaśnica,
– sprawdź czy twoje dziecko jedzie w bezpiecznym autokarze, czy trzeźwy jest kierowca,
Gdy przebywasz w lesie:
– nie zaśmiecaj lasów,
– nie rozsypuj mrowisk,
– nie niszcz ptasich gniazd,
– nie pal ognisk w lesie,
– nie zakłócaj ciszy jego mieszkańcom.
Niewybuchy i niewypały:
Zardzewiała śmierć ciągle groźna
Nie zachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu może doprowadzić do kalectwa ,a nawet do śmierci. Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.
Kategorycznie nie wolno:
– podnosić,
– odkopywać,
– przenosić ,
– wrzucać do ogniska oraz do miejsc takich jak stawy, głębokie rowy,
Zasady zgłaszania
W przypadku znalezienia przedmiotów wybuchowych lub niewypałów należy natychmiast powiadomić: Jednostki Policji, Urzędy Wojewódzkie,Powiatowe, Gminne.
Wakacyjny poradnik (Pierwsza Pomoc)
Krwotok z nosa
Pacjent powinien siedzieć spokojnie przez dłuższy czas z głową pochyloną do przodu. Połóż mu na nasadzie nosa i karku zimny, mokry ręcznik lub lód. Jeśli krwawienie nie ustaje, włóż tampony z gazy w obie dziurki od nosa. Jeśli krwotok nie ustępuje, kontaktujemy się z lekarzem.
Oparzenia słoneczne
Opuść miejsce nasłonecznienia, ochłodź skórę zimną wodą, jęsli oparzenie jest poważne, zwróć się do lekarza.
Porażenie prądem
Odetnij dopływ prądu najszybciej jak to możliwe. Uważaj, aby ratując porażonego samemu nie zostać porażonym. Zadzwoń po pogotowie i straż pożarną. Nie dotykaj porażonego, dopóki dopływ prądu nie zostanie odcięty. Dopiero wtedy sprawdź, czy oddycha i czy ma tętno. Jeśli to konieczne, zastosuj sztuczne oddychanie lub masaż serca. Sprawdź, czy nie ma złamań lub obrażeń wewnętrznych.
Udar cieplny
Przenieś poszkodowanego w chłodne i zacienione miejsce, ułóż w pozycji półsiedzącej – gdy jest przytomny, udrożnij drogi oddechowe i skontroluj ważne funkcje życiowe, rozbierz poszkodowanego, obniż temperaturę ciał poprzez schładzanie zimna wodą, wezwij pomoc medyczną.
Ciało obce w oczach
Usuwamy je delikatnie za pomocą rogu chusteczki, a następnie oko przemywamy solą fizjologiczną; w nosie – wydmuchujemy. Jeśli ciała obce są niewidoczne albo w trudno dostępnym miejscu (uszach, gardle, głęboko w nosie), lub tak mocno utkwiły, że nie można ich wyjąć – natychmiast udajemy się do lekarza.
Udławienia
Zastosuj manewr Heimlicha: stojąc z tyłu, obejmujemy poszkodowanego na wysokości brzucha, kładziemy nasadę złączonych dłoni między pępkiem a dolnymi żebrami. Ściskając do siebie, lekko w górę, wypychamy powietrze z dolnej części płuc poszkodowanego. Wykonuje się 5 serii po 5 razy.
Padaczka
Choremu grozi niebezpieczeństwo zachłyśnięcia oraz uraz głowy, który może doznać, padając na ziemię lub w wyniku nieskoordynowanych ruchów w czasie napadu.
Klękamy od strony głowy chorego, a rękoma i udami przytrzymujemy jego głowę, aby zapobiec jej urazom. W jeden kącik ust możemy włożyć chusteczkę, zapobiegając przygryzaniu sobie przez chorego języka i warg. W czasie ataku chorego nie wolno unieruchamiać siłą.
Uraz głowy
Przy uderzeniu w głowę istnieje niebezpieczeństwo urazu mózgowego i późniejszych poważnych komplikacji. Jeśli głowa krwawi, załóż opatrunek, zabandażuj i każ rannemu leżeć, dopóki nie przyjedzie lekarz.
Atak serca
Typowe objawy ataku serca to ból w klatce piersiowej i okolicach, czasem promieniujący do szyi i ramion. Ofiara może się pocić i tracić przytomność. Wezwij pogotowie. Jeśli chory ma kłopoty z oddychaniem, pomóż mu przybrać wygodną pozycję.
Rozepnij obcisłe ubranie. Zachowaj spokój i spróbuj go uspokoić. W przypadku utraty przytomności sprawdź oddech i tętno, w razie potrzeby, podejmij czynności reanimacyjne.
Resyscytacja krążeniowo – oddechowa
Podczas reanimacji dorosłego chory leży na plecach, na twardym podłożu ( w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży podkładamy klin pod prawy bok – aby nie utrudniać dopływu krwi do płodu). Rozpoczynamy od odgięcia głowy do tyłu i dwukrotnego wdmuchnięcia powietrza do płuc.
Na wybranym miejscu ucisku kładzie się dłoń, przy czym palce powinny być odgięte ku górze, by nie dotykać klatki piersiowej. Druga dłoń kładziemy na grzbiet dolnej ręki. Ramiona muszą znajdować się w pozycji prostopadłej do klatki piersiowej. Przy wyprostowanych łokciach, na zasadzie dźwigni, naciskamy na mostek, wciskając go na odpowiednią głębokość w kierunku kręgosłupa z częstotliwością około 100 razy na minutę. W przypadku dziecka masaż serca wykonujemy jedną ręką, a u niemowlaka – dwoma palcami.
Reanimacja krążeniowo-oddechowa |
Niemowlę |
Dziecko |
Dorosły |
Rozpoczęcie działań ratujących od
|
5 wdechów, a następnie 30 ucisków |
5 wdechów, a następnie 30 ucisków |
30 ucisków |
Miejsce ucisku
|
jeden palec poniżej linii sutkowej |
jeden palec powyżej dołu mostka |
dwa palce powyżej dołu mostka |
Głębokość ucisku
(generalnie: 1/3 głębokości mostka) |
1,5 – 2,5 cm |
2,5 – 3,5 cm |
4 – 5 cm |
Częstotliwość ucisku mostka (nie ilość !)
|
100 na minutę |
100 na minutę |
100 na minutę |
Proporcje
wddech – ucisk |
2 : 30 |
2 : 30 |
2 : 30 |
Działania resuscytacyjne wykonuje się do momentu powrotu widocznych oznak życia, albo do przyjazdu służb ratunkowych, albo aż ratownik się zmęczy.
Skaleczenie
Opatrywanie drobnych ran zaczynamy od obfitego spłukania wodą; potem osuszamy je sterylnym gazikiem i dezynfekujemy wodą utlenioną; na koniec zalepiamy ranę jałowym opatrunkiem. Przy poważniejszych skaleczeniach najważniejsze jest zatamowanie krwawienia.
Chorego układamy tak, aby rana znajdowała się powyżej serca – np. zranioną rękę podnosimy do góry. Następnie do rany przykładamy jałowy opatrunek z gazy, który przyciskamy do momentu ustania krwawienia. Czasem opatrunek uciskowy nie wystarczy i może być konieczne uciśnięcie tętnicy powyżej zranienia oraz wezwanie lekarza.
Zranienia głębokie i zanieczyszczone ziemią mogą wymagać podania anatoksyny tężcowej. Warto zapytać swojego lekarza o cykliczne szczepienia przeciwko tężcowi dla utrzymania odporności. Krwawiące skaleczenia opatrujemy zawsze w jałowych, gumowych rękawiczkach.
Kleszcze
Amatorzy leśnych wypadów, grzybiarze, dzieci, sympatycy zarośli obok stawów i rzek oraz łąk. To właśnie tam, zwłaszcza w, czerwcu, wrześniu i październiku dopaść was może kleszcz. Ponieważ atakuje bezboleśnie, po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć całe ciało i sprawdzić ubranie.
Kleszcz „wgryza się” w skórę i żywi krwią. Jego ukąszenie może wywołać np. kleszczowe zapalenie mózgu, przeciwko któremu jest skuteczna szczepionka, albo BORELIOZĘ – wymagającą długiego leczenia antybiotykami. Jej objawy to zaczerwienienie w miejscu ukąszenia (powiększające się i zmieniające położenie – tzw. rumień wędrujący), gorączka, zmęczenie, bóle głowy.
Zaniedbana borelioza może wywołać zmiany w układzie nerwowym, kostno-stawowym i krążenia. Jeśli więc zauważymy, że kleszcz usadowił się na skórze, chwytamy go pęsetą między tułowiem a głową i delikatnie wyciągamy. Nie smarujemy żadnym tłuszczem – może to pobudzić kleszcza do wydzielania zakaźnej śliny. Unikniemy zakażenia, wyciągając kleszcza w całości. Jeśli nie chce wyjść – zgłośmy się do lekarza.
Podręczna apteczka i środki opatrunkowe
Wata opatrunkowa, gaza jałowa w różnych rozmiarach, chusta trójkątna, bandaże gazowe i elastyczne, woda utleniona, plastry wodoodporne różnych rozmiarów, szeroki i wąski przylepiec, jodyna, nadmanganian potasu.
Leki
Aspiryna, paracetamol, wapno, altacet, węgiel leczniczy na niestrawność, olejek goździkowy na ból zęba, panthenol na oparzenia, środek przeciw ukąszeniom owadów.
Zalecenia końcowe
Pływaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych
– po pierwsze, jest duże prawdopodobieństwo, że w pobliżu znajduje się ratownik.
– po drugie, dno w kąpieliskach jest zawsze oczyszczone
– po trzecie, w takich miejscach jest zawsze mnóstwo ludzi.
Zadbaj by dziecko miało przy sobie legitymację szkolną, kartkę z adresem, numerem telefonu, grupą krwi.
Pamiętaj o paszporcie lub dowodzie osobistym! – przy wyjeździe za granicę
Wytnij i włóż dziecku do portfela
Bezpieczne kontakty
997 Policja
998 Straż Pożarna
112 – połączenie jest bezpłatne i można je zrealizować z dowolnego telefonu.
999 – pogotowie ratunkowe, dzwoń we wszystkich przypadkach nagłych kłopotów ze zdrowiem.
985 – pogotowie górskie (GOPR)
(095) 7 288 777 Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego
801 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania. Narkotyki – Narkomania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie od 16.00-21.00
601-100-100 – numer ratunkowy na wodach (WOPR)
601-100-300 – numer ratunkowy w górach (GOPR)
Zanim oddamy się wakacyjnej beztrosce, zadbajmy o to, by powrócić bezpiecznie i zdrowo z urlopów, przywożąc do domu dobrą kondycję, wspaniały humor i piękną opaleniznę. Oczywiście nie trzeba się stresować i wyolbrzymiać zagrożeń, ale rozsądnie i z umiarem korzystać z tego, co oferuje natura.