W lipcu 1947 r. na teren Ziemi Lubuskiej wyruszyła ekspedycja naukowa, której celem było sporządzenie opisu oraz dokumentacji fotograficznej zabytków architektury miast i wsi oraz krajobrazu geograficznego.
W skład ekspedycji wchodzili historycy, etnografowie, geografowie, historycy sztuki, językoznawcy i fotografowie. Dzięki ich pracy powstała obszerna dokumentacja, m.in. fotograficzna, której niewielka część – dotycząca dzisiejszego powiatu świebodzińskiego – prezentowana jest na niniejszej wystawie.
Najciekawsze są fotogramy pokazujące obiekty, które znacznie się zmieniły, lub nie zachowały się do dzisiaj, np. dziedziniec zamku w Łagowie, kościół w Lubrzy, pałace w Pałcku i Szczańcu. Ciekawe są także ogólne ujęcia miejscowości. Wśród fotografii zwraca też uwagę zainteresowanie autorów przyrodą, zwłaszcza jeziorami.
W wykonanej dokumentacji znalazły się także zdjęcia przedstawiające wybrane szczegóły, np. elementy konstrukcji budynków, średniowieczne krzyże i kamienne przedstawienia mis z głową św. Jana, fragmenty ołtarzy, nagrobków, a nawet obraz.
Prawie wszystkie zdjęcia wykonane zostały przez fotografika E. Kitzmanna oraz historyka sztuki dr. G. Chmarzyńskiego. Podpisy do zdjęć to, w większości, oryginalne opisy znajdujące się na kartach inwentarzowych archiwum fotograficznego, z niewielkimi poprawkami lub uzupełnieniami.
Wystawa jest pewnego rodzaju wycieczką w przeszłość, pokazaniem terenu obecnego powiatu świebodzińskiego takim, jakim widzieli go pierwsi powojenni polscy mieszkańcy.
Wystawa zorganizowana jest pod patronatem Starosty Powiatu Świebodziskiego i potrwa od lipca do września 2008 r. Muzeum w okresie wakacyjnym jest czynne od poniedziałku do piątu w godz. 9.00 – 16.00. Muzeum możemy również odwiedzić w sobotę od 10.00 do 16.00 oraz w niedzielę od 10.00 do 14.00.