We wtorek 10 grudnia, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu odbędzie się konferencja naukowa „Władze wobec kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1980-89”.
Organizatorami konferencji są poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. Konferencja jest czwartą i zarazem ostatnią z cyklu konferencji poświęconych analizie stosunków między państwem a Kościołem i związkami wyznaniowymi na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1989.
Od ponad dekady Instytut Pamięci Narodowej stara się wspierać edukację historyczną Polaków, odkrywać przed nimi trudne karty najnowszej historii Polski lat 1939-1989.
Szczególne miejsce na tym polu zajmuje Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, podejmujące szereg projektów badawczych, inicjujące sesje naukowe, konferencje i seminaria z udziałem znanych historyków, politologów, polityków czy też socjologów.
Jedną z takich inicjatyw będzie organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu we współpracy z Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu konferencja naukowa „Władze PRL wobec kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1980-1989”, która odbędzie się 10 grudnia br. w auli WSD w Paradyżu.
Konferencja jest czwartą i zarazem ostatnią z cyklu konferencji poświęconych analizie stosunków między państwem a Kościołami i związkami wyznaniowymi na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1989.
Celem jest ustalenie i poszerzenie wiedzy o sytuacji wyznaniowej w systemie totalitarnym na Ziemi Lubuskiej zwanej też Środkowym Nadodrzem.
Podczas konferencji odbędzie się promocja najnowszego wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej pod redakcją dr Elżbiety Wojcieszyk „Władze wobec kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1956-1970” stanowiącego pokłosie drugiej z cyklu konferencji poświęconych analizie stosunków między państwem a Kościołami i związkami wyznaniowymi na Środkowym Nadodrzu, a organizowanej w Paradyżu w roku 2012.
—
Informacja prasowa /IPN, fot. Waldemar Roszczuk