Do 20 maja zostanie przekazana pierwsza transza rządowej dotacji na dofinansowanie zakupu podręczników dla najbiedniejszych uczniów. Na realizację rządowego programu „Wyprawka szkolna” przeznaczono w tym roku 104 mln zł. Podziałem środków zajmą się samorządy.
Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu, 27 kwietnia przyjęła uchwałę w sprawie rządowego programu „Wyprawka szkolna” w 2009 r. i rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników, przedłożone przez ministra edukacji narodowej.
Z rządowej pomocy w ramach programu „Wyprawka szkolna” ma skorzystać ok. pół miliona uczniów z najbiedniejszych rodzin.
Dotację dla gmin na realizację programu przekazywać będzie wojewoda. Pieniądze zostaną przekazane w dwóch transzach: do 20 maja br. (I transza) i do 28 września br. (II transza).
Terminy składania wniosków o pomoc ma ustalać wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta. Natomiast dla szkół o profilu artystycznym termin będzie ustalać minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zadaniem gminy będzie dokonanie proporcjonalnego podziału środków na zgłoszone przez dyrektorów zapotrzebowanie. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, „takie rozwiązanie pozwoli racjonalnie wykorzystać pieniądze na pomoc, ponieważ wyeliminuje przypadki, że z braku uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy, pieniądze zostałyby przekazane innym uczniom tylko ze względu na to, że byłyby do rozdysponowania”.
Zgodnie z rozporządzeniem, wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta, przekaże środki na dofinansowanie zakupu podręczników na rachunek bankowy szkoły.
Pomoc zostanie przeznaczona dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasy I gimnazjum, klasy I ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i I klasy ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub IV klasy ogólnokształcącej szkoły baletowej.
Z pomocy w nadchodzącym roku szkolnym 2009/20120 będą mogli skorzystać uczniowie, których dochód w rodzinie nie przekracza 504 zł. Na dofinansowanie mogą także liczyć rodziny uczniów niespełniających kryteriów dochodowych, których sytuacja wymaga udzielenia wsparcia na zakup nowych podręczników (sieroctwo, bezdomność, ciężka choroba w rodzinie czy inne zdarzenia losowe).
Z wnioskiem o dofinansowanie zakupu podręczników do dyrektora szkoły mogą wystąpić rodzice ucznia, nauczyciel, pracownik socjalny. Dyrektor szkoły sporządzi listę uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy i przekaże ją wójtowi gminy, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.