Powstawanie coraz większej ilości elektrośmieci, staje się obecnie poważnym problemem ze względu na zwiększającą się konsumpcję, szybki postęp technologiczny oraz coraz krótszą żywotność wielu produktów codziennego użytku. A co właściwie dzieje się ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – zepsutymi lodówkami, starymi komputerami, odtwarzaczami video, zużytymi świetlówkami…?
Z prowadzonych badań i statystyk wynika, że prawie 80% społeczeństwa wciąż wyrzuca elektrośmieci do pojemników na odpady komunalne, czyli po prostu do śmietnika.
Aby ułatwić mieszkańcom Wschowy, Świebodzina oraz Nowej Soli pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w sposób zgodny z prawem, w miastach uruchomiono specjalne punkty zbierania elektrośmieci. Mieszkańcy mogą bezpłatnie oddawać do punktów zużyte lub zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne takie jak: sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, komputerowy i oświetleniowy.
Organizatorem tej formy zbierania elektrośmieci jest ElektroEko, największa w Polsce Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która organizuje i finansuje na terenie całego kraju proces zbierania oraz przetwarzania zebranych elektrośmieci. Punkty działają jako firmowane przez ElektroEko i spełniają niezbędne wymogi techniczne. Obsługiwane są przez firmy, które zajmują się odbiorem i transportem zebranych elektrośmieci do odpowiednich zakładów przetwarzania.
Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), według której, wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie – m.in.: pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, telewizory, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika ponieważ zanieczyszczają środowisko.
Grozi za to kara grzywny do 5 000 zł. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania, oraz w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, również do sklepu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę).
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.
Zużyty sprzęt RTV, AGD, IT i oświetleniowy, przekazany do przetworzenia, poddawany jest demontażowi, a pozyskane z niego surowce do odzysku i recyklingu. Selektywna zbiórka, demontaż w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków, chroni środowisko naturalne przed skażeniem.
Natomiast odzysk surowców i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych. Na przykład, do wyprodukowania komputera konieczne było użycie nieodnawialnych paliw kopalnych, np. węgla lub ropy, dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi masa naszego PC-ta. Z kolei, z przeciętnego zużytego komputera osobistego możemy odzyskać m.in. aluminium, którego recykling oszczędza produkty chemiczne oraz energię elektryczną.
Znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na wszystkich sprzętach elektrycznych i elektronicznych symbolizuje, że nie wolno wyrzucać tych urządzeń do śmietnika razem z innymi odpadami.
Punkty zbierania elektrośmieci w Świebodzinie, we Wschowie i Nowej Soli:
Wschowa – ul. Daszyńskiego 10,
Poniedziałek – Sobota, godz. 7.00 – 19.00
Spółka Komunalna Wschowa Sp. z o.o.
Świebodzin – ul. Kolejowa 16,
Poniedziałek – Piątek, godz. 7.00 – 14.00
Firma TEW Gospodarka Odpadami Sp. z o.o.
Nowa Sól – ul. Przyszłości 7 B,
Poniedziałek – Piątek, godz. 7.00 – 14.00
Firma TEW Gospodarka Odpadami Sp. z o.o.
Aktualna lista adresów punktów zbierania w całej Polsce oraz informacje o elektrośmieciach znajdują się na stronach: www.elektrosmieci.pl oraz www.elektroeko.pl.