Podczas kontroli szybko okazało się jaki jest powód tak niebezpiecznej jazdy. Kierowca, 31-letni katowiczanin znajdował się pod silnym działaniem alkoholu. W jego wydychanym powietrzu znajdowało się 3,44 promila alkoholu.
O podejrzanym pojeździe, świebodzińskich policjantów powiadomili inni uczestnicy ruchu drogowego. Policja przystąpiła do natychmiastowych czynności sprawdzających.
Po zatrzymaniu pojazdu, policjanci poddali kierującego badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Wynik okazał się zaskakująco wysoki. Kierowca jechał w stanie głębokiego upojenia alkoholowego1.
Mężczyzna usłyszał, że zostanie zatrzymany i straci prawo jazdy. Wtedy kilkakrotnie prosił policjantów, aby nie zabierali mu uprawnień do kierowania, gdyż jako kierowca zawodowy straci pracę.
Gdy policjanci nie reagowali na prośby, zatrzymany wsunął pomiędzy fotele plik banknotów w kwocie 3200 zł, licząc, że funkcjonariusze odstąpią od czynności służbowych.
Niestety przeliczył się… od policjantów usłyszał kolejny zarzut, tym razem próby przekupstwa funkcjonariuszy publicznych.
Mężczyźnie grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.
—
1 Trzy fazy upojenia alkoholowego:
1. Lekkie upojenie – podchmielenie (zawartość alkoholu we krwi od 0,5‰ do 1,5‰).
2. Upojenie alkoholowe (od 1,5‰ do 3‰ alkoholu we krwi).
3. Głębokie upojenie alkoholowe (od 3‰ do 4,5‰ alkoholu we krwi).
Zawartość alkoholu w organizmie ludzkim przekraczająca 4,5‰ we krwi może doprowadzić do śmierci.
Przypominamy: Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu, lub środka działającego podobnie do alkoholu. (art. 14 Ustawy z dn. 20.06.1997 roku, Dz. U. 1997.98.602).