Kontrole przeprowadzane były wspólnie z innymi służbami tj. Kuratorium Oświaty, Policją, Strażą Pożarną, Inspekcją Handlową, Inspekcją Transportu Drogowego oraz lokalnymi mediami.
W 147 placówkach wypoczywało 7.764 dzieci i młodzieży. Skorzystali oni z różnych form wypoczynku min. z koloni, obozów pod namiotami, innych form wyjazdowych oraz z form w miejscu zamieszkania. Przedstawiciele Inspekcji Sanitarnej przeprowadzili 206 kontroli sanitarnych w placówkach wypoczynku.
Placówki zostały przygotowane właściwie i zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku. Niemniej w 19 placówkach odnotowano drobne uchybienia min:
* brak dokumentacji medycznej wychowawców,
* brak kart kwalifikacyjnych uczestników,
* uchybienia w zakresie żywienia (brak odkładania próbek pokarmowych, brak wyparzania naczyń),
* uchybienia sanitarno-higieniczne w części sanitarnej obozu, przepełnione zbiorniki w kabinach ekologicznych (Toy-Toy),
* w jednym przypadku stwierdzono następstwa dewastacji i kradzieży w placówce (zniszczone latryny dla dziewcząt, zniszczony pomost, rozkręcony wodociąg, brak wyposażenia izolatki w niezbędny sprzęt), uchybienia usunięto w trybie natychmiastowym,
* w jednym z obozów miał miejsce pożar w wyniku, którego całkowitemu zniszczeniu uległy trzy namioty na kilkanaście rozstawionych. W wyniku pożaru nikt nie odniósł obrażeń, spaleniu uległy rzeczy osobiste uczestników wypoczynku. Po pożarze obóz został doprowadzony do właściwego stanu i funkcjonuje normalnie.
Odnotowano 16 placówek w miejscu zamieszkania niezgłoszonych przed sezonem jako organizujące wypoczynek. W jednym przypadku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał negatywną opinię, co do możliwości zorganizowania obozu harcerskiego pod namiotami z uwagi na brak bieżącej zimnej wody (założono, że woda będzie dowożona beczkowozem).
Podjęto również kontrole doraźne w związku ze zgłoszonymi skargami rodziców i opiekunów. Dotyczyły one:
* złego stanu sanitarno-higienicznego zaplecza sanitarnego (nałożono mandat karny i wydano zalecenia doprowadzenia do właściwego stanu sanitarnego w/w pomieszczeń),
* złego stanu sanitarno-technicznego sanitariatów (uszkodzone zasłony w kabinach prysznicowych, brak klamki w drzwiach prowadzących do toalet chłopięcych oraz uszkodzona wycieraczka). Wydano zalecenia usunięcia stwierdzonych uchybień, kontrola sprawdzająca wykazała wykonanie zaleceń.
Pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych podczas kontroli informują również na bieżąco organizatorów letniego wypoczynku o wymogach higieniczno-sanitarnych związanych z prowadzeniem zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W tym celu zamieszczane są także na stronach internetowych stacji niezbędne informacje dotyczące organizacji wypoczynku letniego skierowane do organizatorów i rodziców. Trwa również upowszechnianie materiałów oświatowo – zdrowotnych związanych z letnim wypoczynkiem, bezpieczeństwem sanitarnym i zagrożeniami zdrowotnymi.
Pierwszą połowę wypoczynku na terenie województwa należy uznać za bezpieczną.
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzić będzie nadzór sanitarny nad obiektami wypoczynku, żywieniowymi, użyteczności publicznej oraz kąpieliskami do końca trwania akcji letniej.