To jedyne tak wielkie wydarzenie sektora leśnego w Polsce. W tej sprawie marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z Przemysławem Trawą – Wiceprezesem Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Marszałek Marcin Jabłoński podziękował za zlokalizowanie imprezy w Lubuskiem oraz zadeklarował wsparcie zarządu województwa dla przedsięwzięcia, podkreślił również, że tak wielka impreza to okazja do zaprezentowania potencjału naszego regionu szerokiej grupie odbiorców. Marszałek Województwa Lubuskiego objął nad targami patronat honorowy.
W spotkaniu udział brali również: Leszek Banach – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Janusz Mazurczak – Dyrektor Grupy Produktów MTP.
Urząd marszałkowski reprezentowali, obok marszałka, członek zarządu Stanisław Tomczyszyn oraz wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego Sylwia Wojtasik.
Dlaczego Lubuskie?
To już 12 edycja tej prestiżowej imprezy. Zgodnie z sugestią Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz głównych wystawców, w szczególności producentów i dostawców maszyn dla leśnictwa, na miejsce organizacji targów wybrano właśnie Nadleśnictwo Świebodzin. Przy wyborze lokalizacji pod uwagę wzięto uwarunkowania logistyczne, doświadczenie organizacyjne oraz zaawansowanie techniczne i technologiczne regionalnego sektora leśno-drzewnego.
Targi odbywają się co dwa lata. Miejscem kolejnych trzech edycji będzie województwo lubuskie. W tym roku swój przyjazd zadeklarowało już 150 wystawców. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy zwiedzających: pracowników lasów państwowych, przedsiębiorców usług leśnych, właścicieli lasów prywatnych, samorządowców, pracowników naukowo-badawczych oraz mieszkańców naszego województwa.
W międzynarodowym towarzystwie
Impreza ma charakter międzynarodowy. W tym roku Nadleśnictwa Świebodzin zjadą goście m.in. z Czech, Słowacji i Niemiec. Impreza od wielu lat stanowi okazję do prezentacji aktualnych trendów, technologii i nowości produktowych w najważniejszych sektorach związanych z rynkiem drzewnym i gospodarką leśną.
Celem targów jest umożliwienie zwiedzającym nawiązania bezpośredniego kontaktu z producentami i sprzedawcami maszyn leśnych producentów krajowych i zagranicznych oraz kompleksowe przedstawienie zagadnień związanych z życiem lasu, takich jak: sadzenie, pielęgnacja, wycinka, transport i myślistwo. Jedną z atrakcji targów będzie ekspozycja parku maszynowego.
Opracowaniem tematu przewodniego targów oraz szczegółowych zagadnień dyskusji panelowych zajmuje się powołana do tego celu rada programowa. W jej skład wchodzą władze uczelni wyższych, na których działają kierunki związane z branżą drzewną oraz przedstawiciele Międzynarodowych Targów Poznańskich.
O randze wydarzenia świadczy regularny udział w EKO-LAS przedstawicieli największych światowych targów leśnych ELMIA (Szwecja) oraz KWF (Niemcy). Ostatnia edycja imprezy w 2008 r. zgromadziła 120 wystawców z Czech, Holandii, Finlandii, Polski, Niemiec i Szwecji. Targi odwiedziło 4500 osób.