W liście, podejmującym ten niecodzienny jak na listy biskupów temat, zwraca się uwagę na postępującą degradację kultury i języka polskiego. "Zubożenie języka obserwujemy u dzieci i młodzieży, u dorosłych i starszych, u polityków i ludzi kultury. Spotykamy się z nim na ulicy i w tramwaju, w szkole i w pracy, w gazetach i książkach, w teatrze i w programach rozrywkowych" – wyliczają biskupi. Dodają, że szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest wulgaryzacja języka i lekceważenie kultury narodowej poprzez ukazywanie w sposób karykaturalny tradycji narodowej.
Biskupi przypominają, że język to bezcenne dobro każdego narodu. "Wyraża się w nim jego zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura. Język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu. Jako synteza wartości narodowych stanowi podstawę tożsamości narodu" – czytamy.
Nawiązując do trudnych dziejów historii Polski, podkreślają zasługi Kościoła, który ponad granicami zaborów jednoczył Polaków przez tę samą wiarę, kulturę religijną i język. Dodają też, że skuteczną bronią w walce o duchową suwerenność Polaków stała się wybitna twórczość polskich romantyków, pozytywistów i twórców Młodej Polski. "Nasz naród – jak mówił w UNESCO Jan Paweł II – przetrwał najstraszniejsze doświadczenia dziejów; wielokrotnie skazywany na śmierć pozostał przy życiu i pozostał sobą pośród rozbiorów i okupacji w oparciu o własną kulturę, która okazała się silniejszą potęgą od tych, które chciały ją zniszczyć" – piszą biskupi.
List zawiera apel do wszystkich Polaków, aby zaangażowali się w inicjatywy zmierzające do obrony kultury i piękna polszczyzny. Episkopat dziękuje ludziom kultury, którzy "dbają, by ich zamysł i myśl zostały oddane w piękny, zachwycający sposób". Słowa podziękowania biskupi kierują także do polonistów i bibliotekarzy. Z uznaniem odnoszą się do plebiscytu "Mistrz Mowy Polskiej", "Dyktanda Ogólnopolskiego" oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Dostrzegają też tych kapłanów, którzy w praktyce kaznodziejskiej troszczą się o językowe piękno przekazu.
—
Pełna treść listu dostępna jest na stronach internetowych Konferencji Episkopatu Polski.