Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło decyzję o włączeniu Województwa Lubuskiego do Programu Dolnośląskie – Saksonia w czerwcu 2006 r.
Dofinansowanie programu realizowane będzie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i wynosić będzie 105.111.000 euro.
W latach 2007 – 2013 programy transgraniczne stwarzają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany doświadczeń i pomysłów oraz dostępu do partnera po drugiej stronie granicy. Komisja Europejska określiła wymogi intensywniejszej współpracy transgranicznej oraz konkretne wytyczne dotyczące zasady partnerstwa. Dlatego też realizacja jakiegokolwiek projektu w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej nie będzie możliwa bez udziału partnera zagranicznego. Beneficjenci z krajów partnerskich muszą zatem współpracować ze sobą na co najmniej dwa z następujących sposobów: wspólnie przygotować projekt, wspólnie go realizować, wspólnie go finansować i zatrudnić wspólny personel.
Samorządy z podregionu jeleniogórsko – wałbrzyskiego oraz zielonogórskiego, przy udziale partnera z Saksonii, mają duże możliwości pozyskania unijnych środków na różnorodne projekty. Wspólne inwestycje dotyczące poprawy infrastruktury turystycznej, usprawnienia przepustowości granic, przyłączenia obszarów przygranicznych do ważnych węzłów komunikacyjnych, stworzenia ochrony przeciwpowodziowej oraz transgranicznego systemu informacji – to tylko niektóre inwestycje, które mogą uzyskać wsparcie z programu.
Istnieje również możliwość realizacji inwestycji z zakresu ochrony zabytków na obszarze przygranicznym, dostosowania obiektów kulturalnych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wspierania tradycji kultury ludowej. Dodatkowo od inicjatywy władz regionalnych zależy, w jakim stopniu zrealizowane zostaną na terenie obszarów przygranicznych wspólne programy nauczania, wspólne kierunki studiów, nauczanie języków. Możliwe będzie jednocześnie rozszerzenie oferty usług medycznych w rejonie przygranicznym.
Współpraca przygraniczna nie stanowi nowości. Programy w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg były już w Polsce realizowane w latach 2004 – 2006. W ramach programu Interreg Polska – Saksonia zapoczątkowana została współpraca samorządów z województwa dolnośląskiego z partnerami saksońskimi.
Dotychczasowa współpraca z Saksonią opierała się na nieformalnym porozumieniu i realizowana była głównie poprzez wspólne działania w obrębie transgranicznych projektów Unii Europejskiej. Podpisanie wspólnego oświadczenia o współpracy przyczyni się do intensyfikacji i wspierania współpracy w dziedzinie gospodarki, turystyki i bezpieczeństwa wewnętrznego.
Dokument zakładać będzie także wspólne działania dotyczące: planowania przestrzennego i rozwoju regionalnego, infrastruktury transportu, rolnictwa i leśnictwa, a także rozwoju obszarów wiejskich, ochrony środowiska, administracji publicznej, zdrowia i polityki społecznej, kultury, nauki i kształcenia oraz sportu. Korzyści te wpłyną znacząco na wzrost konkurencyjności regionu na rynku krajowym i rynkach zagranicznych oraz na umacnianie miejsca województwa lubuskiego na mapie Polski i Europy.