Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym łączny dochód od początku roku zrównuje się z przewidywanymi zobowiązaniami podatkowymi na rok bieżący, a więc symbolicznie obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie.
Do obliczenia, kiedy ów dzień przypada, służy stosunek udziału wydatków publicznych do produktu krajowego brutto. Za dane przyjmuje się założenia budżetowe opracowane przez Ministerstwo Finansów. Wydatki publiczne powiększane są o transfery środków do otwartych funduszy emerytalnych.
W Polsce Dzień Wolności Podatkowej wyliczany jest przez Centrum im. Adama Smitha począwszy od roku 1994. Centrum im. Adama Smitha, założone zostało 16 września 1989 roku, jest polską organizacją promującą idee wolnego rynku.
Misją Centrum jest badanie gospodarki rynkowej i działanie na rzecz wolnego rynku, zbudowanego na: fundamencie wolności i moralności, prywatnej własności, swobody umów w granicach prawa, ograniczonej ingerencji władz publicznych w gospodarkę, wolności słowa oraz działanie na rzecz wolnego i odpowiedzialnego społeczeństwa.