Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS był obchodzony w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Każdego roku trzecia niedziela maja przypomina nam o osobach, które odeszły z powodu epidemii.
W tym roku już po raz 29 w 1900 miastach w 110 krajach świata zostanie zapalone symboliczne światełko upamiętniające osoby, które zmarły z powodu AIDS. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Osobach Zmarłych na AIDS, jest jedną z największych i najstarszych kampanii społecznych organizowanych w ramach programu Global Health Council.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest okazją, by zwrócić uwagę świata na ogromną potrzebę niesienia pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Dziś Międzynarodowy, z początku obchodzony tylko przez rodziny i przyjaciół ofiar. Obecnie w działania angażują się społeczności lokalne, organizacje pozarządowe i inne osoby pracujące na rzecz ograniczania rozpowszechniania się epidemii. Organizowane akcje mają na celu dotarcie do jak najszerszej społeczności. Do zajęcia się problematyką HIV/AIDS mobilizowane są również media, co podnosi skuteczność realizowanych zadań
Jak co roku, trzecia niedziela maja jest szczególnym dniem, kiedy organizacje działające na polu profilaktyki HIV/AIDS jednoczą się i wspominają osoby, które straciły życie z powodu AIDS. Organizowane wydarzenia mobilizują do zwiększenia świadomości o HIV/AIDS, mówią jak ważne są edukacja oraz programy profilaktyczne w celu poprawy sytuacji epidemiologicznej oraz zmniejszenia nowych zakażeń.
Epidemia HIV jest nam znana od wielu lat, pierwszy memoriał miał miejsce w 1983 roku w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej o swoim zakażeniu dowiadują się osoby młode, coraz częściej są to również kobiety. Dzieje się tak, gdyż problem HIV/AIDS w naszym społeczeństwie jest ciągle tematem tabu, wciąż błędnie myślimy, że HIV nas nie dotyczy, a prawdą jest, że dotyczy on wszystkie osoby podejmujące jakąkolwiek aktywność seksualną.
Jak wskazują dane Krajowego Centrum ds. AIDS, liczba kobiet zakażonych HIV na świecie wciąż rośnie. W Polsce przekracza 30% całej populacji osób zakażonych. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV.
Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u jej dziecka. Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30%. Ryzyko zakażenia u kobiet z potwierdzonym zakażeniem, przy odpowiedniej profilaktyce, jest znacznie mniejsze i wynosi ok. 1%. Zastosowanie leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży, właściwe prowadzenie porodu, oraz całkowity zakaz karmienia piersią dają niemal100% szansę na uniknięcie zakażenia u dziecka.
Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej (wewnątrzmacicznej) transmisji HIV „(…) wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza położnika – ginekologa” Niestety jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonuje się badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych jak Anglia czy Holandia sięga 98%.
W Polsce 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV nie wie, że są nosicielami wirusa. Wśród zakażonych przybywa kobiet i mężczyzn w wieku dojrzałym, po 40. roku życia. Wiele osób dowiaduje się o zakażeniu wirusem, gdy jest już za późno, a AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego warto zrobić test na obecność wirusa HIV. W Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) testy w kierunku zakażenia HIV wykonywane są bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo.
Zachęcamy do zrobienia nieodpłatnego i anonimowego testu na HIV!
PKD przy Lubuskim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień i Współuzależnień,
ul. Jelenia 1a, 65-090 Zielona Góra,
(0-68) 320 08 94 w czwartki od godz. 14.00 do 17.00.
PKD przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
ul. Mickiewicza 12B, 66-400 Gorzów Wielkopolski,
(0-95) 722 60 57 we wtorki od godz. 15.00 do 17.00.
Autor: Dorota Kimsa – młodszy asystent Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej.
fot. Krajowe Centrum ds. AIDS