Działalność przedsiębiorstw społecznych jest nakierowana na inicjatywy, których celem jest angażowanie zmarginalizowanych grup społecznych. Dzięki temu osoby wykluczone (długotrwale bezrobotne, uzależnione, bezdomne, niepełnosprawne) mają możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i powrotu na rynek pracy.
{loadposition user9}
Ważnym wydarzeniem dla popularyzacji tego typu inicjatyw było nagrodzenie Muhammada Yunusa Pokojową Nagrodą Nobla w 2006 roku za stworzenie banku Grameen i systemu mikropożyczek dla ludzi ubogich. Obecnie w Polsce działa około 3 000 przedsiębiorstw społecznych.
—
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych organizuje Konkurs, który wyłoni firmy najlepiej przygotowane do konkurencji na wolnym rynku, ale jednocześnie wypracowujące przy tym zysk społeczny.
Celem Konkursu jest wsparcie przedsiębiorstw społecznych i promocja możliwości, które daje ekonomia społeczna.
Do Konkursu mogą zgłaszać się organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie (pracy, inwalidów, socjalne, osób prawnych) oraz spółki not for profit.
Konkurs realizowany jest w dwu kategoriach:
„Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku” – nagroda w wysokości 50 000 zł.
„Pomysł na Rozwój” – cztery nagrody, jedna w wysokości 20 000, następne po 10 000 zł.
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (www.fise.org.pl) od 1990 roku skoncentrowana jest na problematyce bezrobocia i rynku pracy szczególnie w kontekście grup biernych zawodowo. Zrealizowała ponad 100 projektów mających na celu promocję sektora ekonomii społecznej, organizuje również liczne debaty, konferencje i szkolenia poświęcone działalności społecznej.
Dodatkowe informacje o ekonomii społecznej znajdują się na stronie www.ekonomiaspoleczna.pl
Więcej szczegółów na temat konkursu na stronie www.konkurs-es.pl.
Autor: Daria Odija