Zarząd Województwa Lubuskiego ofiarował książki na rzecz obchodów VI edycji „Święta Wolnych Książek”. Wicemarszałek Polak opowiedziała o przekazanych pozycjach i zachęciła Lubuszan do udziału w międzynarodowej akcji, której celem jest popularyzacja czytelnictwa.
Wśród przekazanych książek znalazły się m.in.: „Rozbitek” Chucka Palahniuka i album „Polska. Rozwój regionów”, „Świadectwo” kard. Stanisława Dziwisza, „Twoja wewnętrzna moc. Poradnik udanego życia dla kobiet” Louise L. Hay oraz „Legendy lubuskie” Zbigniewa Kozłowskiego.
W tym roku obchody święta przypadły na 10 czerwca. Od tego dnia wspomniane pozycje znaleźć będzie można w kawiarni „Ermitaż” na Placu Pocztowym 16 w Zielonej Górze oraz w zielonogórskiej Piwnicy Artystycznej „Kawon” na ul. Zamkowej 5.
Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003, wzbudzając duże zainteresowanie.
W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset tysięcy osób z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało blisko 6 milionów książek.
Bookcrossing, czyli krążąca książka, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, śledzić ich wędrówkę, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionej książki. Każda książka wpuszczona do obiegu bookcrossingowego powinna być zarejestrowana na stronie internetowej www.bookcrossing.pl.
Otrzymuje wówczas swój numer identyfikacyjny /BIP/, który umieszczamy wraz z adresem strony w książce w widocznym miejscu. Dzięki temu można prześledzić drogę, losy konkretnego tytułu – gdzie, kiedy i przez kogo został znaleziony, a także zapoznać się z recenzjami czytelników. Zarejestrowane książki znajdujące się w bazie są niczym innym jak wirtualnym księgozbiorem. Jednym słowem, poprzez uwalnianie książek współtworzymy ogólnopolską bibliotekę wirtualną.
Więcej informacji na: www.bookcrossing.pl