Nawet kilkaset tysięcy lampionów do zniczy na dobę produkuje zakład lubuskiej spółki CIECH Vitro – polskiego lidera w tym segmencie. Około czterdziestu proc. szklanych zniczy, które tradycyjnie zapłoną na tysiącach cmentarzy w Polsce, składa się ze szklanych lampionów pochodzących z zakładu produkcyjnego w lubuskiej fabryce Grupy CIECH.
CIECH Vitro produkuje lampiony do zniczy niezmiennie od 1993 roku. Dzięki temu, w ciągu ostatnich niemal trzydziestu lat, stworzył blisko pół tysiąca atrakcyjnych wzorów. W tym roku najpopularniejsze są lampiony biało-przezroczyste, z delikatnym zdobieniem.
Znicze są produktami tradycyjnie stosowanymi głównie w Polsce i w niektórych krajach Europy Środkowej. Dlatego CIECH Vitro koncentruje swoją działalność właśnie na tym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem rynku krajowego. Popyt na znicze łączy się z popularną w naszym regionie tradycją odwiedzania cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych. Stąd też większość ich sprzedaży każdego roku jest realizowana w czasie listopadowych świąt.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zespół CIECH Vitro stworzył ponad pięćset różnorodnych wzorów szklanych lampionów do zniczy, z których blisko dwieście wciąż spotyka się z uznaniem klientów, wśród których znajdują się m.in. dostawcy do największych sieci detalicznych w Polsce.
Spółka CIECH Vitro w swoim zakładzie produkcyjnym w Iłowej tworzy lampiony zgodnie z bieżącymi trendami, upodobaniami i zapotrzebowaniem klientów. Źródłem inspiracji dla nowych wzorów są oczekiwania klientów i stały kontakt z rynkiem. W 2022 roku najpopularniejszymi lampionami są te o najbardziej tradycyjnej, biało-przezroczystej barwie szkła, z delikatnymi zdobieniami lub niewielkimi aplikacjami. W tym roku klienci wybierają najczęściej lampiony średniej wielkości.
– Wybór klientów w tym roku determinuje przede wszystkim cena produktu, która jest wypadkową wielu czynników, w tym ceny gazu – głównego czynnika kosztotwórczego w tym biznesie, a także inflacji, istotnie wpływającej na zachowania konsumentów. Poprzednie lata pokazały, że mimo trudnych wyzwań, jak zamknięcie cmentarzy z powodu pandemii, spółka CIECH Vitro wciąż znajduje się w dobrej kondycji. Co więcej, ciągle rozszerza swój asortyment, dbając stale o wysoką jakość produktu – zaznacza Rafał Czubiński, Prezes Zarządu CIECH Vitro.
Wielkość krajowego rynku szklanych lampionów do zniczy szacowana jest na ok. 180 mln sztuk rocznie. Liderem tego rynku od wielu lat jest Grupa CIECH, której spółka CIECH Vitro wykazuje wysoki potencjał produkcyjny, a także cechuje się różnorodnym asortymentem, odpowiadającym na potrzeby klientów. Powstające w zakładzie w Iłowej lampiony formowane są w temperaturze ponad tysiąca stopni Celsjusza, dzięki czemu cechuje je najwyższa jakość wykonania – co potwierdzane jest poprzez rygorystyczne kontrole. Dla klientów liczą się przede wszystkim walory estetyczne lampionu, jego wygląd oraz właściwości fizyczne produktu – w tym stopień przezroczystości szkła, a także jego wytrzymałość na wysoką temperaturę i odporność na pękanie.
Zgodnie ze strategią Grupy CIECH na lata 2022-2024, biznes „Opakowania” zachowa wiodącą pozycję na polskim rynku, podejmując jednocześnie modernizację linii produkcyjnych w celu budowy kolejnych przewag konkurencyjnych.