Uczyni to, wykorzystując sieć bibliotek publicznych. Dzięki wsparciu, które otrzyma blisko 3350 bibliotek, tysiące mieszkańców wsi i małych miast uzyska dostęp do nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a tym samym będzie mieć szansę na poprawę jakości swojego życia.
Zaplanowany na pięć lat Program Rozwoju Bibliotek dysponuje grantem w wysokości 28 milionów dolarów, przekazanym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates. Fundusze zostaną przeznaczone na: szkolenia bibliotekarek i bibliotekarzy, wsparcie teleinformatyczne bibliotek, wzmacnianie całego systemu bibliotecznego oraz pakiet działań informacyjnych i promocyjnych. Umowa grantowa pomiędzy Fundacją Gates’ów i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności została podpisana w marcu 2009 roku.
Dodatkowo firma Microsoft przekaże bezpłatnie polskim bibliotekom publicznym oprogramowanie o łącznej wartości około 5 milionów dolarów. Dzięki temu 1900 bibliotek otrzyma 2050 pakietów oprogramowania.
Program Rozwoju Bibliotek w Polsce będzie realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzoną przed rokiem przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Dostęp do komputerów i internetu w bibliotekach publicznych umożliwi ludziom zdobywanie wiedzy i osobisty rozwój – mówi Deborah Jacobs kierująca w Fundacji Billa i Melindy Gates programem “Global Libraries” – Jestem przekonana, że nasza współpraca z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności sprawi, że biblioteki w Polsce będą oferować lokalnym społecznościom dostęp do ważnych i pożytecznych informacji oraz świadczyć usługi mogące podnieść jakość życia mieszkańców.
Program Rozwoju Bibliotek jest długofalowym i nowatorskim przedsięwzięciem o ogólnopolskim zasięgu. Pomoże bibliotekom w małych miejscowościach przekształcić się w centra wiedzy i aktywności lokalnej. Dzięki nowoczesnym narzędziom informacyjno-komunikacyjnym biblioteki przyczynią się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego i dadzą mieszkańcom małych miejscowości lepsze możliwości włączania się w życie gospodarcze i społeczne.
Jestem przekonany, że zainicjujemy ważną zmianę społeczną. – mówi Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Mamy silnych, doświadczonych i zaangażowanych w ideę rewitalizacji bibliotek amerykańskich partnerów. Również w Polsce udało nam się pozyskać wielu sprzymierzeńców i doradców. Program Rozwoju Bibliotek będzie prowadzony równolegle z programem Biblioteka+, zainicjowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowanym przez Instytut Książki.
Obok Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Rozwoju Bibliotek wspierają m.in.: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Gmin Wiejskich, marszałkowie i wojewodowie, Grupa onet.pl.
Program Rozwoju Bibliotek to:
- Okres realizacji: 2009 – 2013.
- Grupa docelowa: biblioteki publiczne we wszystkich gminach wiejskich i wiejsko-miejskich oraz w tych gminach miejskich, które mają mniej niż 20 tysięcy mieszkańców.
- Działania: rozbudowany program szkoleniowy, mikro-granty, wsparcie teleinformatyczne (sprzęt, oprogramowanie, help-desk), wzmacnianie systemu bibliotecznego, rzecznictwo i komunikacja.
- 3350 uczestniczących bibliotek z 1120 gmin.
- Dostawa 1910 komputerów i laptopów.
- 1960 uczestników warsztatów planowania pracy biblioteki.
- 1680 uczestników szkoleń specjalistycznych.
- 2685 uczestników szkoleń informatycznych.
- Integracja i wzmocnienie systemu bibliotecznego przy współpracy z Biblioteką Narodową, Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich i 18 bibliotekami wojewódzkimi.
Tworzenie partnerstw:
- Krajowe Partnerstwo na rzecz Rozwoju Bibliotek,
- Regionalne Partnerstwa na rzecz Rozwoju Bibliotek w 16 województwach,
- 280 Gminnych Koalicji na rzecz Rozwoju Bibliotek.
- Rozwój współpracy pomiędzy bibliotekami w małych miejscowościach a organizacjami pozarządowymi.
Jolanta Jeżowska, Komunikacja, rzecznictwo i rozwój, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, tel. (22) 436 67 53, 606 498 499, [email protected]
Przemysław Zaroń, Specjalista Public Relations, Posko-Amerykańska Fundacja Wolności, tel. (22) 828 43 73, 601 99 00 29, [email protected]