W pełni czyste nabory pracowników w urzędach samorządowych należą do rzadkości. Skalę nadużyć w tej materii potwierdzają wyniki kolejnego, cząstkowego raportu NIK na temat procedur zatrudniania urzędników w samorządach – tym razem dane pochodzą z woj. lubuskiego.
Okazuje się, że skala nieprawidłowości przy zatrudnianiu w lubuskich samorządach jest porównywalna do tej w woj. mazowieckim, gdzie aż 97 proc. spośród skontrolowanych stanowisk obsadzono z naruszeniem zasad konkurencyjnego i otwartego naboru.
W woj. lubuskim negatywnie oceniono sposób prowadzenia naborów w 8 spośród 11 (82 proc.) skontrolowanych jst. Aż w 9 stwierdzono obsadzanie wolnych stanowisk urzędniczych z pominięciem procedury otwartego i konkurencyjnego naboru określonej w ustawie o pracownikach samorządowych.
Powszechnym zjawiskiem, na które kontrolerzy zwrócili uwagę było, oprócz braku naborów, ustawianie konkursów pod konkretnych kandydatów.
Na przykład w trakcie naboru na stanowisko rzecznika prasowego, specjalisty ds. osób niepełnosprawnych w starostwie powiatowym w Żaganiu do wymagań niezbędnych zaliczano m.in. znajomość protokołu dyplomatycznego, w sytuacji gdy w opisie tego stanowiska nie zamieszczano zadań uzasadniających sformułowanie takiego wymogu.
Równocześnie odstąpiono od testu i rozmowy kwalifikacyjnej, które na mocy obowiązującego w starostwie regulaminu naborów były obligatoryjne. Członkini komisji rekrutacyjnej – uzasadniając wybór – wyjaśniła, że fakt uczestniczenia wyłonionej kandydatki w Kongresie Kultury Polskiej Na Obczyźnie w pełni potwierdzał znajomość protokołu dyplomatycznego, zaś wystarczającym dowodem znajomości języka obcego było ukończenie przez nią teologii i pedagogiki kulturalno-oświatowej.
W starostwie powiatowym w Strzelcach Krajeńskich, przy naborze na stanowisko ds. edukacji oraz stanowisko sekretarza powiatu, komisja rekrutacyjna odrzuciła oferty dwóch kandydatów podając w uzasadnieniu, że nie złożyli oświadczeń o niekaralności za przestępstwa popełnione umyślnie, pomimo że osoby te takie oświadczenia przedstawiły.
Jednocześnie w odniesieniu do naboru na stanowisko ds. edukacji, komisja dopuściła do rozmowy kwalifikacyjnej dwie osoby, które takich oświadczeń nie przedłożyły, z czego jedna z nich wygrała konkurs.
Raport Izby zwraca także uwagę na zjawisko zatrudniania osób nie spełniających wymogów w zakresie stażu pracy i wykształcenia. Nieprawidłowości dotyczyły obsadzenia stanowisk rzecznika prasowego, inspektorów (2 przypadki) oraz referentów (7 przypadków) w urzędach miast w Gorzowie Wlkp., Kostrzynie nad Odrą, Rzepinie, Zielonej Górze i Żarach, a także w starostwie powiatowym w Żaganiu.
We wszystkich skontrolowanych urzędach odnotowano uchybienia o charakterze formalnym dotyczące m.in. niepełnej treści ogłoszeń, niewłaściwego trybu ich publikacji oraz zaniechania weryfikacji niekaralności osób zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych.
Źródło: samorzad.pap.pl (arch.)