Narażanie pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach ewidencji czasu pracy to poważne zarzuty postawione w śledztwie.
Przedmiotowe śledztwo prowadzono pod kątem ewentualnej odpowiedzialności karnej bezpośrednich kierowników i zastępców kierowników konkretnych sklepów sieci*.
Postępowaniem objęto łącznie 96 placówek sieci „Biedronka”, zlokalizowanych na terenie działania całej apelacji poznańskiej (obszar województwa wielkopolskiego oraz południowa cześć województwa lubuskiego).
Ze względu na bardzo szeroki zakres przedmiotowo – podmiotowy oraz czasokres objęty rozpoznaniem (blisko dziesięcioletni), postępowanie w sprawie pozostawało pod nadzorem, powołanego w tym przedmiocie zespołu śledczego, składającego się łącznie z 15 prokuratorów.
W toku śledztwa, na okoliczność charakteru świadczonej pracy, przesłuchano kilkuset świadków – pracowników sklepów „Biedronka”. Analizie poddano również pozyskaną z centrali spółki Jeronimo Martins Dystrybucja, obszerną dokumentację kadrową oraz arkusze ewidencji czasu pracy.
Materiał dowodowy wzbogacono nadto o dokumentację pochodzącą z Państwowej Inspekcji Pracy odnoszącą się do kontroli przeprowadzonych w poszczególnych, objętych rozpoznaniem, sklepach „Biedronka”.
W wyniku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że w latach 1998 – 2004 w wielu tych sklepach dochodziło do naruszenia praw pracowniczych polegających na nierejestrowaniu lub nierzetelnym rejestrowaniu rzeczywistego czasu pracy pracowników tych sklepów.
Część tych przestępstw z uwagi na znaczny upływ czasu jednak się przedawniła, nie mniej jednak 11 osobom pełniącym w różnych okresach funkcje kierownicze w poszczególnych sklepach postawiono łącznie 13 zarzutów.
Zarzutami objęto zatem kierowników ponad 11 % sklepów sieci „Biedronka” funkcjonujących na terenie województwa wielkopolskiego i części województwa lubuskiego.
Materiał dowodowy w odniesieniu do poszczególnych podejrzanych, z uwagi na zasady ekonomiki procesowej, wyłączono celem osobnego rozpoznania. Sprawa bowiem liczy ponad 400 tomów (każdy tom zawiera 200 kart).
W wyłączonych do odrębnego prowadzenia sprawach skierowano w stosunku do 9 sprawców przestępstw pracowniczych stosowne wnioski do Sądu o stwierdzenie winy i wobec zaistnienia przesłanek z art. 66 kodeksu karnego, o warunkowe umorzenie postępowania karnego (czas pracy kierowników sklepów w wielu przypadkach również nie był rejestrowany).
Postępowania zaś prowadzone przeciwko 2 pozostałym osobom, za względu na zaistnienie przeszkód uniemożliwiających prawidłowy bieg sprawy, pozostają zawieszone (osoby te zmieniły miejsce zamieszkania i przebywają poza granicami kraju).
(as)