To pierwsze tego typu działania przeprowadzone przez policjantów z gorzowskiej KMP. W trakcie czwartkowej kontroli, prowadzonej na krajowej 3, policjanci drogówki oprócz trzeźwości, stanu technicznego i dokumentów sprawdzali również przenośne urządzenia GPS, użytkowane w samochodach.
Funkcjonariuszom w białych czapkach towarzyszyli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Specjalnie przeszkolonym specjalistom wystarcza chwila, aby ocenić, czy oprogramowanie zainstalowane w danym urządzeniu jest oryginalne, czy też zostało nielegalnie skopiowane.
W czwartkowych działań skontrolowano w ten sposób kilkanaście przenośnych GPS-ów. Niestety, znaleźli się również tacy kierowcy, którzy posługiwali się „pirackimi” kopiami programów. Przyłapani na tym tłumaczyli się najczęściej niewiedzą. Wyjaśniali np., że kupili nowe urządzenie za 200-300 zł z zainstalowanym już oprogramowaniem. W rzeczywistości nie było to prawdą, gdyż sam program-mapa wart jest około 500 zł.
Urządzenia z nielegalnym oprogramowaniem zostały zatrzymane przez policjantów i będą stanowiły dowód w sprawie. Policjanci z gorzowskiej KMP nawiązali też współpracę z firmami wytwarzającymi markowe oprogramowanie. Dzięki szkoleniom mają teraz możliwość zapoznawania się z nowymi produktami wchodzącymi na rynek. Wiedzą również w jaki sposób skutecznie ocenić legalność oprogramowania.
Celem tego typu działań jest ograniczenie zjawiska nielegalnego kopiowania i sprzedaży oprogramowania GPS. Kontrole mają przede wszystkim doprowadzić do wycofania się z rynku osób, zarabiających znaczne pieniądze na rozpowszechnianiu nielegalnych kopii oprogramowania. Osoby, które w taki sposób postępują, i uzyskując przy tym korzyść majątkową, odpowiadają za kradzież programu komputerowego. Grozi im za to od 3 m-cy do 5 lat więzienia.