Przez trzy tygodnie podróżować będzie wzdłuż niemiecko – polskiej granicy, po obu jej stronach, organizując wieczory filmowe na wolnym powietrzu. Projekt powstał z okazji 20-go jubileuszu upadku muru Berlińskiego oraz przemian politycznych w Polsce.
W przyczepie kempingowej modelu Intercamp Oase znajdują się sprzęt kinowy i mobilna kuchnia, dzięki którym wiejskie place i miejsca publiczne można bez większego wysiłku zamienić w pełne atmosfery kino na wolnym powietrzu.
28 lipca mobilne kino zagościło w Łagowie (foto: lagow.pl)
Pokazy filmowe wyświetlane są za każdym razem na zmianę po niemiecku i po polsku. W ten sposób zgodnie z tradycją kina w drodze „Kinomobilny” dociera ze swoimi filmami bezpośrednio do widzów i do różnorodnej europejskiej publiczności.
Ideą wspólnego niemiecko – polskiego projektu jest przekraczanie granic nie tylko w geograficznym ale również metaforycznym sensie oraz budowanie mostów poprzez medium filmu. Niemiecko – polski program filmowy pozwala w atrakcyjny sposób spojrzeć na dzień codzienny w kraju sąsiedzkim, pokazuje stereotypy, zajmuje się wspólną socjalistyczną przeszłością i zadziwia swoim lekkim humorem.
Pierwsze imprezy związane z trasą odbyły się 15 lipca w Berlinie i Gdańsku. Niemiecka i polska grupa „Kinomobilny” spotkały się 17 lipca w Görlitz, aby stamtąd rozpocząć wspólną trasę. Ostatnią projekcję przewidziano na 7 sierpnia w Świnoujściu.