Do końca 2011 roku potrwają prace związane z udostępnieniem bezprzewodowego Internetu dla mieszkańców regionu. W marcu odbędzie się kolejne spotkanie Lubuskiej Rady ds. Społeczeństwa Informacyjnego.
Na posiedzeniu, które miało miejsce 07 stycznia br. omówiono harmonogram prac oraz główne założenia Priorytetu 8 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki. Celem działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu e-inclusion” jest zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier wykorzystywania e-Usług w społeczeństwie.
To szeroko zakrojone działania mające umożliwić powszechny dostęp do Internetu, również mniej zamożnym obywatelom. Kolejne spotkanie rady przewidziano na początek marca 2010 r.
Lubuski e-Urząd
Na spotkaniach w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze z przedstawicielami wszystkich gmin i powiatów województwa lubuskiego, w ramach przygotowania projektu społeczeństwa pn. „Lubuski e-Urząd”, został przedstawiony harmonogram działań. W spotkaniu uczestniczył Grzegorz Fiuk – doradca projektu. Jest on jednym z najlepszych polskich ekspertów w zakresie świadczenia wysokiej jakości usług opartych na technologiach informatycznych, służących kreowaniu regionalnej e-administracji. (Harmonogram prac znajduje się na ww.lubuskie.pl)
Sieć Szerokopasmowa
Wszystkie samorządy województw w Polsce dyskutują o tym, aby wykonać projekt Sieci Szerokopasmowej w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego (PPP). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a przede wszystkim Urząd Kontroli Elektronicznej, preferuje dla e-Urzędu i LSS modele PPP. Temat ten podejmie również Rada ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Cała inwestycja będzie tworzona metodą „projektuj i buduj”. Zakończenie budowy sieci szerokopasmowej zaplanowano już na koniec 2011 roku.
Wszystkie działania zmierzające do budowy sieci Internetu szerokopasmowego w województwie lubuskim są realizowane zgodnie z założonym harmonogramem. Nie ma żadnych opóźnień. Na bieżąco informacje na ten temat otrzymują także współbeneficjenci czyli Jednostki Samorządu Terytorialnego.
Lubuskie w Linii Współpracy
Podczas Konwentu Marszałków, który odbywa się w Opolu, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tomasz Hałas podpisze w imieniu marszałka Marcina Jabłońskiego list intencyjny o przystąpieniu do Inicjatywy Linia Współpracy wszystkich urzędów marszałkowskich z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dokument ten odwołuje się do podziału funkcjonalności i zasobów kluczowych systemów dziedzinowych i rejestrowych, zarówno rządowych, jak i samorządowych (przede wszystkim systemu PESEL). Wymiana informacji znacznie przyśpieszy obsługę petentów oraz ulepszy jakość usług oferowanych przez Urzędy. W bezpośredni sposób łączy się też z budową Lubuskiej Sieci Szerokopasmowej i wdrażaniem Systemu e-Urząd.