Parlament Europejski jest jedynym bezpośrednio wybieranym organem Unii Europejskiej. Zadaniem 785 posłów jest reprezentowanie obywateli. Parlamentarzyści, wybierani co pięć lat głosami wyborców w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, są przedstawicielami jej prawie 500 milionów obywateli.
PE samodzielnie nie stanowi prawa, nie ma tez uprawnień do inicjatywy ustawodawczej. W kwestiach określanych jako istotne (podatki, polityka przemysłowa, polityka rolna, itp.) Parlament Europejski pełni jedynie funkcję opiniodawczą w ramach tzw. procedury konsultacji.
W Polsce wybieramy 50 europarlamentarzystów. Głosowanie przebiega w 13 okręgach wyborczych odpowiadających obszarowi jednego lub dwóch województw (jedynie województwo mazowieckie podzielono na 2 okręgi). Głosowanie jest podobne do wyborów do Sejmu, oddając głos na kandydata głosuje się jednocześnie na listę komitetu wyborczego.
Mandaty pomiędzy komitety wyborcze w pierwszej kolejności dzieli się na poziomie krajowym, dopiero później rozdziela się mandaty pomiędzy poszczególne listy okręgowe. Oznacza to, że na liczbę posłów wybranych w danym okręgu ma wpływ frekwencja.
Zadania gmin związane z wyborami do PE są bardzo podobne do innych głosowań. Samorządy odpowiadają m.in. za dostosowanie obwodów wyborczych do liczby mieszkańców, rozplakatowanie obwieszczeń, zapewnienie lokali wyborczych i zorganizowanie głosowania. Wielu samorządowców w wyborach bierze udział także jako kandydaci.
Głównie są to obecni radni, na listach znajdują się także jednak nazwiska wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków oraz wielu ich zastępców.
Przedstawiciele administracji lokalnej na naszych łamach zachęcali do wzięcia udziału w głosowaniu. „Póki co, to właśnie Polska wśród nowej dwunastki krajów europejskich skorzystała i skorzysta najwięcej. Zatem powszechność udziału w wyborach będzie dowodem afirmacji dla członkostwa w Unii oraz przywilejów i profitów stąd płynących” – podkreślał wójt Starych Bogaczowic, Leszek Świętalski.
Dla gmin z najwyższą frekwencją przewidziany jest tytuł „Pępka Europy” nadawany przez „Koalicję 7 czerwca”. W województwie kujawsko-pomorskim marszałek Piotr Całbecki chce ufundować gminom i miastom z najwyższą frekwencją warte 30 tys. zł place zabaw.
My również zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach i życzymy podjęcia właściwej decyzji. Głosowanie – 7 czerwca w godzinach 8.00 – 22.00.