Właśnie na nim rozpoczynały swoją karierę takie gwiazdy jak Wojciech Bellon, Wolna Grupa Bukowina, jak również przedstawiciele spokojniejszych tonów tzw. krainy łagodności: Jerzy Filar, Nasza Basia Kochana, Grzegorz Tomczak, Olek Grotowski, Stare Dobre Małżeństwo czy grupa Bez Jacka.
Jak wyglądał „Włóczęga” z lat siedemdziesiątych… "A ja mam swoją gitarę, spodnie wytarte, buty stare, wiatry niosą mnie…” do Zielonej Góry. W okolicach kwietnia zjeżdżali się z całej Polski miłośnicy głównie piosenki turystycznej. Nie zapominajmy, że „Włóczęga”, zaraz po łódzkiej YAPIE i gdańskiej BAZUNIE, była trzecią tego typu imprezą w Polsce. Wprawdzie głównym nurtem była tu piosenka turystyczna, ale przecież pojawiali się artyści, którzy znacznie odbiegali od tego nurtu i nikt nie miał im tego za złe.
„Nowy Włóczęga” zmienił nieco swoje oblicze. Do miejsca szeroko rozumianej piosenki turystycznej dołączyła piosenka „nieobojętna”. Nie ma ona swojej naukowej definicji. Przemek Mazurek – dyrektor artystyczny Festiwalu, trafnie definiuje ją jako tą, w której „wykonawcy nie jest obojętne co śpiewa, muzykowi co gra, a słuchaczowi czego słucha”. Dlatego też repertuar podczas pierwszej edycji Festiwalu Piosenki Nieobojętnej był bardzo różnorodny.
Oprócz artystów prezentujących własną twórczość, mogliśmy również usłyszeć wokalistów wykonujący utwory m.in. Hanny Banaszak, Michała Bajora czy Agnieszki Osieckiej. Czym w tym roku zaskoczą nas uczestnicy? Mamy nadzieję, że tegoroczny Festiwal będzie wyjątkowym przeżyciem zarówno dla uczestników Konkursu, jak również, na co liczymy, szerokiego grona słuchaczy – pasjonatów piosenki „nieobojętnej”. Program imprezy, która będzie trwać dwa dni, przepełniono gwiazdorską nutą. Pierwszego dnia, po części konkursowej, zaplanowano występ gwiazdy wieczoru – która na razie pozostaje niespodzianką.
Koncert Galowy, który odbędzie się 27 marca, gdzie Jury ogłosi werdykt i zostaną wręczone nagrody uczestnikom Konkursu, uświetni występ STANISŁAWA SOJKI.
Wszelkie informacje dotyczące Festiwalu, jego historii oraz możliwości kupna biletów znajdziecie na stronie www.festiwal-piosenki.pl.
Organizacji tego przedsięwzięcia podjęło się Stowarzyszenie Artystyczno – Kulturalne Menażeria przy współpracy Stowarzyszenia Mediów Studenckich oraz Parlamentu Studenckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.