W tym roku przypada osiemdziesiąta rocznica śmierci poety. Konkurs był jednocześnie okazją do przybliżenia sylwetki mistrza.
3. grudnia, pod przewodnictwem Marty Berowskiej z Warszawy, uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Jolanta Puchacz – sekretarz, Ewa Pogorzelska i Bogusława Ligocka.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach – starszych i młodszych.
W kategorii starszych:
Pierwszą nagrodę wojewody lubuskiego otrzymała Kalina Szczepaniak z Gimnazjum nr 1 w Gostyniu za interpretację wiersza „Romantyczność”
Drugą nagrodę otrzymała Sandra Kubicka z Gimnazjum w Dąbiu za interpretację wiersza „Jurgowska karczma”
Trzecią nagrodę przyznano Jakubowi Łomińskiemu z Zespołu Szkół nr 2 w Żaganiu za interpretację wiersza „Kościół wojujący”
{gallery}galeria/liebert{/gallery}
W kategorii młodszych:
Pierwszą nagrodę wojewody lubuskiego otrzymała Julia Aramowicz ze Szkoły Podstawowej w Drzonkowie za interpretację wiersza „Gorączka”
Drugą nagrodę otrzymała Marta Sienkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Przylepie za interpretację wiersza „Romantyczność”
Natomiast trzecia nagroda przypadła Edycie Teodorczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie za interpretację wiersza „Do matki”
Nagrodę specjalną ufundowaną przez wojewodę wielkopolskiego otrzymała Kalina Szczepaniak z Gimnazjum nr 1 w Gostyniu.
{loadposition adsense2}
Jury wyróżniło również innych uczestników…
W kategorii starszych:
Eryk Malta z Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Nowej Soli za interpretację wiersza „Gorączka”, Mariusz Węglarz z Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Soli za interpretację wiersza „Miłość, na którą cierpię, jest jak trąd palący”, Karolina Michalak z Zespołu Szkół w Otyniu za interpretację wiersza”Pocałunki” i Alicja Boś z Zespołu Szkół w Otyniu za interpretację wiersza „Smutna jesień”.
W kategorii młodszych:
Natalia Żarnowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Przylepie za interpretację wiersza „Anioł żalu” i Natalia Prędki ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Drezdenku za interpretację wiersza „Dzieciństwo”
W trakcie imprezy zaprezentowano film „Obywatel poeta” w reżyserii Jerzego Zalewskiego, który jest swoistym portretem Zbigniewa Herberta, sytuującym poetę w środowisku pookrągłostołowym. Film o służeniu prawdzie i moralnej odpowiedzialności twórcy.
Główną nagrodą dla laureata i opiekuna artystycznego jest wycieczka do Warszawy z bogatym programem, m. in. zwiedzanie Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich, Muzeum Literatury, Muzeum Narodowego i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Szczególnie atrakcyjne jest interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego, urządzone według najlepszych, najnowocześniejszych wzorów światowych. W krótkim czasie zyskało ono duże zainteresowanie, szczególnie wśród młodzieży.
Impreza odbyła się pod honorowym patronatem wojewody lubuskiego i wielkopolskiego.
Przedsięwzięcie mogło być zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu różnych instytucji i osób prywatnych. Organizatorem konkursu było Regionalne Towarzystwo Kultury i Klub Kultury Filmowej w Świebodzinie przy współpracy Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzinie.