Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne, zachęcająca do odpowiedzi na pytanie: czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić mnie na zakażenie?
Działania stanowią kontynuację i wzmocnienie kampanii realizowanej w ostatnich dwóch latach pn. „Wiedza ratuje życie”.
Na świecie każdego dnia, na HIV zakaża się ponad 7 tysięcy osób, a około 5 tysięcy umiera z przyczyn związanych z tą chorobą. Tymczasem w Polsce, każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń. Od początku epidemii w 1985 roku do kwietnia tego roku odnotowano 14 474 zakażeń, a leczeniem ARV objętych zostało ponad 5 162 pacjentów, w tym 135 dzieci.
W ubiegłym roku test w kierunku HIV w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) wykonało ponad 25 tys. osób i choć liczba wykonujących testy z roku na rok wzrasta, świadomość możliwości wykonania testu nadal jest zbyt mała.
„Zrób test na HIV” to kampania skierowana przede wszystkim do osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne, zachęcająca do odpowiedzi na pytanie: czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić mnie na zakażenie?
Kampania koncentruje się na promowaniu wykonywania testów w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, które są anonimowe i bezpłatne. Materiały informacyjne rozdawane podczas akcji podkreślają, że HIV może dotyczyć każdego.
Wiedza o drogach zakażenia pozwala na lepszą kontrolę stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera lub partnerów.
Najnowsza kampania Krajowego Centrum ds. AIDS podkreśla, iż negatywny wynik testu dziś, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości.
Jedynie podejmowanie bezpiecznych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie. Odbiorcami prowadzonych działań są osoby dorosłe w wieku 18-39 lat i starsze, aktywne seksualnie, odpowiedzialne za zdrowie własne oraz partnera.
Kampania „Zrób test na HIV” trwać będzie do maja 2012 roku.
—
Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia powstało w 1993 roku i jest instytucją o zasięgu ogólnopolskim. Do zadań Krajowego Centrum ds. AIDS należy m.in. koordynacja działań zwalczających epidemię HIV/AIDS w Polsce, tj. profilaktyka zakażeń HIV oraz leczenie antyretrowirusowe na terenie całego kraju.
Współpracując z innymi podmiotami, przedstawicielami różnych środowisk, opracowuje harmonogram realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV oraz monitoruje jego realizację. Dokument ten określa politykę Państwa w zakresie zapobiegania i zwalczania HIV/AIDS oraz poprawy, jakości życia osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, a także przeciwdziałania izolacji społecznej i poczuciu wyobcowania tych osób.
Krajowe Centrum ds. AIDS prowadzi również działalność informacyjno-oświatową na temat HIV/AIDS i szkolenia dla określonych grup zawodowych – medycznych i innych. Krajowe Centrum ds. AIDS każdego roku realizuje multimedialne kampanie społeczne poświęcone profilaktyce HIV/AIDS, skierowane do różnych grup społecznych.
Centrum jest animatorem działań na rzecz lokalnych społeczności, inspiruje organizacje pozarządowe do realizacji programów w zakresie zapobiegania HIV/AIDS. W imieniu Ministra Zdrowia udziela dotacji celowych na programy profilaktyczne realizowane przez organizacje pożytku publicznego. W ramach tej działalności na terenie całego kraju funkcjonują punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), w których osoby pełnoletnie mogą wykonać bezpłatnie i anonimowo tekst w kierunku HIV połączony z poradnictwem przed i po teście.
Bezpłatnie i anonimowe testy na obecność wirusa HIV, połączone z poradnictwem około testowym, w odniesieniu do indywidualnego pacjenta można dokonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).
Punkty to miejsca, w których nie tylko można przeprowadzić test, ale także spotkać się z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku i oszacuje ryzyko zagrożenia. Doradca towarzyszy również przy otrzymaniu wyniku, by na bieżąco wyjaśnić jego znaczenie, rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego być wsparciem i wskazać dalsze możliwości. Rozmowa z doradcą, podobnie jak testowanie, jest anonimowa i bezpłatna.
Punkty powstają dzięki dotacjom Ministra Zdrowia udzielanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS organizacjom pozarządowych współpracującym z zakładami opieki zdrowotnej. Ich działalność wspierana jest również przez władze lokalne. Obecnie w Polsce funkcjonuje 30 PKD rekomendowanych i współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS.
Adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych w województwie lubuskim:
Gorzów Wielkopolski – Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
ul. Mickiewicza 12b, pokój 24 (parter); 66-400 Gorzów Wielkopolski.
Zielona Góra – Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Laboratorium MEDICA
ul. Bohaterów Westerplatte 9 (I piętro); 65-034 Zielona Góra.
Na wszelkie pytania odpowiedzą również konsultanci Telefonu Zaufania. Telefon Zaufania HIV/AIDS:
801 888 448 – połączenie płatne za pierwszą minutę rozmowy oraz nr 22 692 82 26.
—
Źródło: Korespondencja PPSE w Świebodzinie, Krajowe Centrum ds. AIDS.