Kampanię przeprowadzono przed sklepami sieci Tesco w Gorzowie Wlkp., Świebodzinie i Zielonej Górze. Akcja ma charakter ogólnopolski. Kolejną kampanię, związkowcy zapowiadają w Wielkopolsce.
Działacze rozdawali klientom hipermarketów Tesco prasę związkową oraz ulotki z apelem, żeby wcześniej pakowali swój towar przy kasie, a dopiero uiszczali opłatę. Ma to pozwolić na przeciwdziałanie niedopuszczalnym normom tempa skanowania.
– Jest to sytuacja korzystna dla dwóch stron – kasjerek i klientów. Kasjerkom pozwoli na chwilę wytchnienia, bowiem, – jak tłumaczy Patryk Kosela – rzecznik akcji, sieć Tesco Polska narzuciła bezprawne – nieujęte w Kodeksie Pracy, Regulaminie Wewnętrznym Tesco Polska ani w umowach o pracę, niedopuszczalne normy tempa kasowania produktów.
{loadposition adsense2}
Podczas konferencji prasowej, Elżbieta Fornalczyk – przywódczyni pierwszego w Polsce strajku w tyskim hipermarkecie w 2008 r., i przewodnicząca struktur związkowych „Sierpień 80” w Tesco, mówiła o procederze, w którym sieci handlowe osiągają krociowe zyski, a jednak masowo zwalniają pracowników. Ci, którzy zostają w pracy muszą przejąć obowiązki zwalnianych, co nie idzie w parze z dodatkowym wynagrodzeniem.
– Drastyczne niedobory kadrowe próbuje się kosmetycznie przykryć, a to normami tempa skanowania, a to multiskillingiem, czyli koniecznością pójścia na kasę pracowników innych działów. W tym czasie nikt nie wykona obowiązków takiego pracownika na jego macierzystym dziale. Towar nie będzie wyłożony, a więc klient nie będzie miał pełnego asortymentu – mówiła Fornalczyk.
Fornalczyk dodała, że praktyki wielkich sieci handlowych wymierzone są w klientów i pracowników, a więc te dwie potężne grupy muszą zacząć działać wspólnie. – Wystarczy zobaczyć ile każdy ze sklepów ma kas, a ile z tych kas jest czynnych.
Działacze „Sierpnia 80 i związkowcy domagają się realnych podwyżek płac w dyskontach, super i hipermarketach oraz dostosowania zatrudnienia do potrzeb klientów i wyników finansowych tych firm.
Sprawy pracownicze – zdaniem obu organizacji – powinny znaleźć się w zawiązanych Układach Zbiorowych Pracy. W rodzimych krajach sieci handlowych takie układy są normą.
Akcje trwają od grudnia 2010 r. Organizatorzy zapewniają, że będą kontynuowane na większą skalę. W najbliższym czasie będą prowadzone w Wielkopolsce.
—
Źródło: Koresp. własna, red. Portal Wielkopolski, Lubuskie Miasta, Gazeta Świebodzińska.