Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski na dowód dobrej współpracy podarował Ministrowi Infrastruktury i Planowania Przestrzennego Reinholdowi Dellmannowi model zabytkowego parowozu. Tego typu lokomotywy kursowały na trasie Berlin – Wrocław przez Forst, Żary, Żagań.
Obecnie trwają rozmowy na temat rewitalizacji tej linii. Natomiast minister Dellmann przekazał dokumentację proceduralną pierwszego niemiecko-polskiego planowania przestrzennego. Przedmiotem planowania przestrzennego jest nowe niemiecko-polskie połączenie drogowe w rejonie między Frankfurtem (n. Odrą)/Słubicami, a Eisenhüttenstadt/Kłopotem.
Postępowanie przestrzenne służy dopasowaniu planowanego połączenia drogowego do wymogów zagospodarowania przestrzennego. Sprawdzone zostanie, jak budowa nowej drogi współgra z innymi planami i jak może zostać zrealizowana (procedura oceny oddziaływania na przestrzeń). Poza tym postępowanie planowania przestrzennego zawiera transgraniczną procedurę oceny oddziaływania na środowisko oraz procedurę zgodności z obszarami Natura 2000 po obu stronach Odry.
Ponadto sprawdzone zostanie, jakie miejsce najlepiej nadaje się na przekroczenie Odry i budowy transgranicznej drogi. Tutaj zaproponowano 4 warianty możliwego przebiegu trasy.
W sierpniu 2001 podpisano niemiecko-polskie porozumienie o wspólnym postępowaniu planowania przestrzennego. W roku 2004 wspólne przedsięwzięcie zostało wpisane do planu zapotrzebowania federalnych dróg głównych i w styczniu 2007 r. Federalne Ministerstwo Transportowe wyraziło zgodę na rozpoczęcie postępowania planowania przestrzennego.
Po przygotowaniu całej dokumentacji postępowanie zostało dzisiaj oficjalnie otwarte. Po zakończeniu postępowania planowania przestrzennego rozpoczęte zostanie odpowiednie postępowanie o wydanie zezwolenia po niemieckiej i polskiej stronie.
Kolejne spotkanie z ministrem Dellmannem planowane jest jesienią. Do tego czasu zespoły robocze ds. rewitalizacji połączenia i ds. połączeń transgranicznych będą intensywnie pracować. Spotkania odbędą się już w czerwcu.
Również w przyszłym miesiącu planowane jest podpisanie porozumienia w sprawie rewitalizacji połączenia kolejowego Berlin – Wrocław przez Forst, Żary, Żagań. Będzie ono podstawą do wspólnego ubiegania się o środki unijne na realizację zadania z programu Europejska Współpraca Terytorialna.