Młodzi ludzie z Polski, Niemiec, Finlandii i Francji zostali oczarowani magią tej wciąż nieodbudowanej po zniszczeniach wojennych Starówki.
Spacerując po uliczkach „Polskich Pompeji”, które ożywały pod wpływem opowieści przewodników, młodzież chętnie zadawała pytania, wykazując duże zainteresowanie tym unikatowym w skali Europy miejscem.
Przewodnikami wycieczki były trzy pokolenia kostrzynian. Pracownik muzeum Bartłomiej Suski starał się zabrać publiczność w dawne czasy przybliżając zebranym wydarzenia historyczne, fakty i legendy.
Specjalny gość, który przybył na zaproszenie muzeum, rodowity kostrzynianin Klaus Thiel z Berlina, przybliżył z kolei swoje wspomnienia związane z życiem miasta z okresu bezpośrednio poprzedzającego zniszczenia z roku 1945.
Dzięki uprzejmości Dyrektor Anny Denczew (Biblioteka Miejska w Kostrzynie nad Odrą) studenci mogli się osobiście zapoznać z postacią Margrabiego Jana, założyciela Twierdzy Kostrzyn. W tę rolę wcielił się młody kostrzyński aktor Mateusz Głowicki, który oczarował publiczność aurą postaci, którą kreował.
Pomimo złej pogody uczestnicy zgodnie stwierdzili, że taka forma wycieczki – spotkanie z żywą historią – jest znakomitym sposobem poszerzania swojej wiedzy i obiecali odwiedzić Kostrzyn ponownie.
Źródło: Muzeum Twierdzy Kostrzyn / Kostrzyn nad Odrą… i warto…