Najczęściej znajdują oferty pracy poprzez informacje od rodziny, znajomych, urzędy pracy lub czytając ogłoszenia. Są i tacy, którzy wyjeżdżają „w ciemno” licząc, że na miejscu „coś” się znajdzie.
Podjęcie pracy daleko od domu to poważny krok i wymaga przemyślanej decyzji oraz odpowiedniego przygotowania. Dlatego wcześniej trzeba poznać obyczaje panujące w danym kraju. Im więcej wiesz, tym łatwiej Ci będzie przystosować się do panujących tam warunków. I nic Cię nie zdziwi ani nie zaskoczy.
Musimy też zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie tam na nas czekają, a należą do nich między innymi:
– oszukanie przez pracodawcę- praca nielegalna to ryzyko, że pracodawca nie wypłaci należnych pieniędzy, nie będzie przestrzegał praw pracowniczych, może szantażować i straszyć Policją.
– nieznajomość lub słaba znajomość języka, to niemożność porozumiewania się i wyegzekwowania swoich praw, a także zwrócenie się o pomoc.
Dlatego, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi sytuacjami należy do wyjazdu odpowiednio się przygotować. Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada” zaleca:
2. Zbierz wszelkie potrzebne pozwolenia oraz dokumenty potwierdzające Twoje kwalifikacje.
3. Ubezpiecz się (formularz potwierdzający, że jesteś ubezpieczony znajdziesz na stronie NFZ)
4. Sprawdź, czy pośrednik działa legalnie (strona internetowa KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia)
5. Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje (poproś o adres, numer telefonu, skontaktuj się)
6. Dowiedz się, na jaką pomoc możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy- poproś o zobowiązanie na piśmie.
7. Podpisując umowę, żądaj jej w języku polskim. Zanim podpiszesz dokładnie przeczytaj. Jeżeli czegoś nie wiesz- zapytaj.
8. Jeżeli dajesz pośrednikowi pieniądze zawsze żądaj pokwitowania.
9. Zrób ksero dokumentów, które zabierasz (paszport, wizę, dowód osobisty, pozwolenia, umowę o pracę – I ZOSTAW JE BLISKIM!)
10. KONIECZNIE zostaw rodzinie adres pracodawcy, nr tel., nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz.
11. Ustal z bliskimi częstotliwość kontaktów oraz hasło, którym się posłużysz w razie kłopotów (np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje)
Tak przygotowany nie zapomnij, aby ze sobą zabrać adres i nr tel. najbliższego konsulatu, nie ambasady. Znajdziesz je na stronie WWW.msz.gov.pl
W razie kłopotów konsul może:
– pośredniczyć w skontaktowaniu się z rodziną w Polsce
– w uzasadnionych przypadkach udzielić pomocy finansowej na powrót do kraju
– w razie aresztowania na prośbę tej osoby może powiadomić rodzinę
– wystąpić do miejscowych władz w celu uzyskania informacji o przyczynach zatrzymania, czasie jego trwania a także o możliwościach zwolnienia – dostarczyć listę adwokatów
– odwiedzać osobę zatrzymaną w więzieniu, bądź utrzymywać z nią kontakt
– w razie śmierci obywatela polskiego za granicą konsul służy pomocą przy załatwieniu formalności oraz powiadamia rodzinę.
Należy przed wyjazdem zabrać ze sobą słownik lub rozmówki, telefon z aktywnym roamingiem, pieniądze – zapas na „czarną godzinę”
Pamiętaj!
Twoje dokumenty (paszport, dowód osobisty) należą do Ciebie i nikt nie ma prawa ich odebrać. Nawet, jeśli utraciłeś dokumenty masz prawo skorzystać z pomocy konsula, policji czy służb socjalnych.
Wykorzystano materiały Fundacji „La Strada”