Pod uwagę zostały wzięte parametry społeczne i informacje, które pozwolą na realizację "Strategii polityki społecznej województwa lubuskiego na lata 2005-2013".
Dokument w tej sprawie „Bilans potrzeb województwa lubuskiego w zakresie pomocy społecznej na 2010 rok” zaakceptował zarząd województwa i skierował na obrady sejmiku.
Dlaczego i komu warto pomagać?
Do podstawowych form można pomocy można zaliczyć wsparcie w formie pracy socjalnej i poradnictwa, finansowe i rzeczowe, a także w formie dożywiania. Ponadto najbardziej potrzebujący mogą liczyć na opiekę i rehabilitację społeczną w placówkach oparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Pomoc finansowa, usługowa, w naturze oraz w formie rehabilitacji przyznawana jest po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej oraz w oparciu o dokumenty potwierdzające trudną sytuację osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc. W w/w sprawach wydawane są decyzje administracyjne.
Na jaką pomoc można liczyć?
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje przede wszystkim osobom i rodzinom, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej dnia 12 marca 2004r., tj.:
– na osobę samotnie gospodarującą – 477zł
– na każdą osobę w rodzinie – 351zł.
Pomoc finansowa
Realizowana jest w formie zasiłków celowych, okresowych oraz zasiłków stałych (przysługujących osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego).
Pomoc usługowa
Przyznawana jest osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są takiej pomocy pozbawione. Pomoc w formie usług opiekuńczych skierowana jest przede wszystkim do osób mających trudności związane z poruszaniem się, samoobsługą, kontaktami z otoczeniem oraz samodzielnym prowadzeniem gospodarstwa domowego. Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi stanowią jedną z form oparcia społecznego dla osób, które z powodu choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego mają poważne trudności w życiu codziennym. Świadczone są przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem.
Pomoc w formie dożywiania
Przysługuje osobom, które własnym staraniem nie mogą ich sobie zapewnić. Szczególnie dotyczy dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Pomoc dotycząca dzieci i młodzieży w okresie nauki może być realizowana w formie zakupu posiłków w szkole, do której uczęszczają. Odpłatność za przyznaną pomoc uzależniona jest od wysokości posiadanego dochodu.
Ośrodki dostają unijne wsparcie
Od 2008 r. ośrodki pomocy społecznej mają możliwość uczestniczenia w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki. Jednym z celów Programu jest zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego i wsparcie instytucji działających w obszarze pomocy społecznej. Zadania te są realizowane przede wszystkim w ramach priorytetu VII „Promocja integracji społecznej”, poddziałania 7.1.1 POKL "Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej".