W ramach projektu szlak św. Jakuba po polskiej i niemieckiej stronie ma zostać wyposażony na długości ok. 335 km, w jednolity system oznakowania i informacji.
Szlak św. Jakuba tworzony jest na podstawie badań, analiz i studiów na historycznych szlakach handlowych, wojennych i pielgrzymkowych na obszarze Euroregionu Pro Europa Viadrina. Szlak ma zostać połączony z istniejącymi ważniejszymi szlakami pieszymi po obu stronach Odry oraz ma objąć także kościoły, obiekty kultury i sztuki oraz atrakcje turystyczne.
W ten sposób projekt odpowie na stale rosnące w Europie zainteresowanie ponownym odkrywaniem szlaków św. Jakuba w kontekście europejskim i reaktywacją pielgrzymowania. Obok intencji religijnych, szlak św. Jakuba został opracowywany i będzie realizowany jako markowy produkt turystyczny.
Dwa polskie i dwa niemieckie powiaty oraz miasto na prawach powiatu Frankfurt nad Odrą ustaliły przebieg szlaku i podjęły działania w celu realizacji jednolitego systemu oznakowania i informacji.
Dzięki projektowi zostanie znacznie poprawiona infrastruktura transgraniczna. Powstanie wysokiej jakości produkt turystyczny, który będzie wspólnie promowany i który w następstwie połączy sieć europejskich szlaków św. Jakuba. I tak szlak św. Jakuba przy perspektywicznym włączeniu dalszych partnerów strategicznych może zostać połączony z wielkopolskim szlakiem św. Jakuba koło Murowanej Gośliny oraz szlakiem w kierunku Bad Wilsnack w Saksonii-Anhalt.
Na projekt, który będzie realizowany podczas dwóch lat, zostało przeznaczonych 600.000 € z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013.
Wniosek złożony został w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Brandenburgia 2007-2013. Program jest częścią Europejskiej Współpracy Terytorialnej i tworzy podstawę do uzyskania wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) dla dalszego rozwoju współpracy transgranicznej między Polską (Województwem Lubuskim) i Brandenburgią na lata 2007-2013.
Strategicznym celem nadrzędnym programu jest pokonywać granice, redukcja niedogodności spowodowanych położeniem przygranicznym i wspólny rozwój regionu Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia.
Wspólny Sekretariat Techniczny wspiera instytucje zaangażowane we wdrażanie Programu w różnych dziedzinach, a jest to przede wszystkim rejestracja i ocena wniosków o dofinansowanie, doradztwo z zakresu przygotowywania, realizowania i rozliczania projektów oraz działalność informacyjno – promocyjna. Siedziba Wspólnego Sekretariatu Technicznego mieści się w Zielonej Górze, przy ulicy Kościelnej 2.
Wszelkie informacje dostępne są na stronie Programu www.plbb.eu oraz na stronie Instytucji Zarządzającej – Ministerstwa Rozwoju Regionalnego www.mrr.gov.pl, Koordynatora Programu w Brandenburgii www.interreg.brandenburg.de, a także na stronach internetowych Euroregionu Pro Europa Viadrina i Sprewa-Nysa-Bóbr (www.euroregiomn-viadrina.pl, www.euroregion-snb.pl).
—
Wspólny Sekretariat Techniczny
Droga św. Jakuba w Polskiej Wikipedii
Szlaki św. Jakuba w Polsce