W ostatnich dniach funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili kontrole legalności pobytu cudzoziemców. W trakcie realizacji zadań zatrzymano siedemnastu cudzoziemców oraz pięciu Polaków. Prowadzono także kontrole sanitarne, podczas których skontrolowano ponad dwadzieścia tys. osób udających się do naszego kraju.
W grupie zatrzymanych cudzoziemców znalazło się siedmiu obywateli Ukrainy, których zatrzymali funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfe. Podczas kontroli okazało się, że cudzoziemcy mieli dokumenty, na podstawie których mogli legalnie pracować w Polsce. Jednak, jak oświadczyli, ich celem wjazdu do Polski była chęć natychmiastowego przejazdu do Niemiec, gdzie mieli podjąć lepiej płatną pracę.
Kolejnych trzech obywateli Ukrainy, których cel wjazdu i pobytu w naszym kraju był niezgodny z deklarowanym, zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z Jeleniej Góry oraz placówki w Zielonej Górze – Babimoście i Wrocławiu-Strachowicach.
Z uwagi na przedawnione pozwolenie na pobyt w strefie Schengen, funkcjonariusze Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy wydali decyzję obywatelowi Algierii, na podstawie której musi wyjechać z Polski. Podobną decyzję otrzymał także zatrzymany przez funkcjonariuszy z Gorzowa Wielkopolskiego obywatel Ukrainy. Mężczyzna zatrzymany został w Kostrzynie nad Odrą z uwagi na to, iż jego dane wpisane zostały do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium naszego kraju jest niepożądany. Miało to związek ze skazaniem Ukraińca prawomocnym wyrokiem polskiego sądu.
Natomiast w Świecku zatrzymano obywatela Polski, który jechał z Andory kradzionym autem. Kolejnych dwóch Polaków zatrzymano za przestępstwa karno-skarbowe.
W związku z sytuacją epidemiczną, funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą cały czas kontrolę sanitarną osób przyjeżdżających do naszego kraju z Republiki Czeskiej oraz z Niemiec pod kątem posiadania przez nich negatywnego testu na koronawirusa. Podczas ostatnich dni kwietnia, funkcjonariusze w ponad siedemdziesięciu punktach na pograniczu województwa dolnośląskiego i lubuskiego skontrolowali ponad dwadzieścia tys. osób. Prawie siedemset z tych osób próbowało wjechać do Polski bez wymaganego testu pomimo, że nie byli zwolnieni z obowiązku jego posiadania. 604 osoby wróciły do Czech i Niemiec, natomiast dziewięćdziesiąt zostało pouczonych o konieczności skontaktowania się z sanepidem w celu odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Podczas kontroli sanitarnych realizowanych każdej doby przez ponad dwustu funkcjonariuszy Straży Granicznej działania wspierają także policjanci i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
Opr. Waldemar Roszczuk, informacja prasowa SG