Lubuskie Miasta - X.com   Lubuskie Miasta - Facebook   Lubuskie Miasta - Instagram

Titilayo Rachel Adedokun - wywiad

Pochodząca z Nashville (USA) - Titilayo Adedokun jest znakomitą wokalistką jazzową. Jej talent sprawia, że zdobywa przychylność słuchaczy i krytyków muzycznych.

W ubiegłym roku, wokalistka występowała w kilku regionach naszego kraju. Na koncertach zaprezentowała utwory ze swojej najnowszej płyty "A Child Again".

W repertuarze znalazły się utwory jazzu tradycyjnego, pieśni Yoruba z Nigerii, afroamerykańskie gospel i blues.

Titilayo Adedokun podzieliła się z nami wspomnieniami z ubiegłorocznej trasy koncertowej w Lubuskiem...

- W ubiegłym roku odwiedziłaś Polskę. Jak się czułaś w naszym kraju. Czy coś Cię tu zaskoczyło, zainspirowało?

To był dla mnie bardzo ciężki okres. Tydzień wcześniej moja córka miała operację. Przed trasą koncertową mój mąż postanowił wziąć wolne i podróżować ze mną i dzieckiem. To mi bardzo pomogło. Było cudownie, nie miałam się czym martwić. Wszystko się układało.

Byłam już w Polsce. Współpracowałam z teatrem w Gdyni, ale zawsze byłam sama i zatrzymywałam się tylko w jednym miejscu. Tym razem podróżowałam, było to bardzo satysfakcjonujące.

Titilayo Adedokun - fot. arch. Titilayo Adedokun

Ogólnie Polacy byli bardzo przyjaźni i gościnni. Zaskoczyło mnie to, jak bardzo kochają muzykę - jazz. W niektórych częściach Europy, np. w Niemczech, gdzie teraz mieszkam, czy w Ameryce zatraciliśmy tę muzyczną tradycję, która jest częścią naszego życia i powszechnego uznania dla muzyki.

Moje odczucia są takie, że w Polsce muzyczna tradycją jest wciąż bardzo silna i muzyka naprawdę żyje w sercach ludzi. Polacy ładnie się ubierają i idą do klubów jazzowych lub teatrów w weekendy. To część życia, jak chodzenie do pracy w tygodniu.

Co było pokrzepiające lub zaskakujące? To że śpiewałam przed taką publicznością, która docenia. Bardzo zaskoczyło mnie również dobre jedzenie w Polsce. Nie była to tylko polska kuchnia, jednak jedzenie było wyśmienite!


- Zagrałaś kilka koncertów m. in. w Poznaniu, Gorzowie i Zielonej Górze. Była to współpraca z polskim, młodym pokoleniem jazzowym  - Jak wspominasz ten czas i czy nadal utrzymujecie kontakt?

Bardzo mnie zaskoczyło i jestem pod wrażeniem tego, że polscy muzycy, z którymi współpracowałam, np. Mariusz Smoliński, Karol Gola, Marcin Spera czy Wojciech Buliński, paru z nich było naprawdę młodych, oni dopiero skończyli studia.

Zazwyczaj, jak myślisz o studencie, nie wyobrażasz go sobie jako bardzo doświadczonego. Oni jednak są bardzo dobrzy.

Kiedy pracujesz z zespołem po raz pierwszy, nigdy nie wiesz czego się spodziewać. Jedyną rzeczą jaka możesz zrobić to przygotować się i dać z siebie wszystko. Z tym zespołem nie miałam się czego obawiać. Byli przygotowani i profesjonalni, łatwo przystosowujący się - doskonale rozumieli czego chcę i jak razem pracować.

Kiedy jestem na scenie.., to powinna być zabawa. Pracując z dobrymi muzykami, masz mniej zmartwień o technikę, możesz skupić się na zabawie. W Polsce było naprawdę fajnie i zabawnie. Wiedziałam, że są przy mnie, wspierają mnie. Znali każdy ruch, wiedzieli co się wydarzy.

Cały czas jesteśmy w kontakcie. Rozmawialiśmy już o kolejnych koncertach. Będę bardzo zaszczycona ponowną wizytą w Polsce i wspólnymi koncertami.


- W Polsce zagrałaś utwory z najnowszej płyty, czy planujesz kolejny krążek?

Tak, pracuje nad nowym albumem.. Śmieje się bo pracuje nad nim już przez rok. Niestety idzie bardzo wolno. Mam dwoje małych dzieci i kolejne w drodze - rozwiązanie w sierpniu...

Nasza niania pomaga mi prawie codziennie, ale gdy masz małe dzieci, Twoje priorytety zmieniają się każdego dnia i nie można zrobić niektórych rzeczy na czas. To jest ta improwizowana część życia. Musisz pogodzić się z tym, że nie wszystko idzie po Twojej myśli. Jednak mam nadzieję, że album "wyskoczy" do następnego roku, więc bądźcie czujni.


- Titilayo, Twój tata był pastorem, możesz powiedzieć w jakim kościele - Zielonoświątkowym czy baptystycznym?

Tak, mój tata był pastorem w kościele baptystycznym. Jest wykształcony w tym zakresie, ma dyplom PHD (Doctor of Philosophy). Ma już 75 lat i jest już na emeryturze. Teraz skoncentrował się na pomaganiu dzieciom w wieku szkolnym. Jest filantropem i bardzo oddany tej sprawie.


- No właśnie, Ty też działasz na rzecz dzieci w Afryce...

Pochodzę ze średniej klasy. Nie mieliśmy dużo pieniędzy, ale wierzyliśmy bardzo w edukację i dobre zdrowie.

Miałam dużo szczęścia, że mój ojciec myślał w ten sposób. Bo nawet jeśli nie mieliśmy dużo pieniędzy on zadbał o najlepszą edukacją dla nas.

Gdy byłam studentką dużo ludzi mi pomagało. Uczyłam się bardzo dobrze bo wierzyłam, że jest to klucz do przyszłości.

Jest dużo ubóstwa na świecie... Z mężem uwielbiamy podróżować do Namibii w Afryce Południowej i nie zatrzymujemy się w miejscach dla turystów. Bywamy tam, gdzie mało kto dociera, są to biedniejsze regiony Afryki.  

Zastanawialiśmy się co możemy zrobić żeby pomóc tej społeczności. Zdaliśmy sobie sprawę, że założenie funduszu stypendialnego w miejscach, gdzie nikt nie dociera, żadna organizacja, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Tak też zrobiliśmy. Założyliśmy mały fundusz stypendialny dla uczniów w dwóch odosobnionych miastach Namibii i Nigerii.

Kierowaliśmy funduszem. Pozyskaliśmy darowizny prywatnie, wśród rodziny, przyjaciół i współpracowników. Nie chcieliśmy niczego spektakularnego, chcieliśmy być pewni, że wszystkie zgromadzone pieniądze dotrą bezpośrednio, by pomóc tym dzieciom. Szczególnie na edukację, mundurki szkolne i podobne zaopatrzenie.

Wierzymy z mężem, że najlepszym wkładem w przyszłość jest promowanie edukacji naszych dzieci. Dając rybę potrzebującemu, wystarcza ona na jeden dzień. Ucząc jak ją złowić zapewniasz stałe wyżywienie...


- Titilayo, bardzo dziękujemy za rozmowę. Pozwolisz, że pozostaniemy w kontakcie i do zobaczenia wkrótce...

Oczywiście! Ja również dziękuję za wywiad, cieszę się i czuję zaszczycona. Do zobaczenia!

--
Rozmowę z Titilayo Adedokun prowadzili - Waldemar Roszczuk i Anita Bogdalska.

Titilayo jest gwiazdą jazzu. Jak sama mówi, jej życiem jest jazz. Doskonale czuje się na scenach musicalowych (m. in. na Broadwayu) i operowych. Uczestniczyła w takich projektach jak: „Aida”, „La Boheme”, „The Magic Flute”, „Porgy and Bess”, „Boccacio” czy „Carmen”.

Wcześniej wokalistka osiągnęła sukces w świecie mody zdobywając tytuły Miss Ohio i Wice Miss Stanów Zjednoczonych.

Jako solistka współpracowała z czołowymi orkiestrami USA, Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Rosji.

W ubiegłym roku, wokalistka wystąpiła m. in. w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali poszukiwanego 43-latka. Za mieszkańcem województwa...

Długo wyczekiwana przez mieszkańców „Karuzela” powitała pierwszych klientów. Kompleks handlowy na łącznej powierzchni...

Przedstawiciel spółki zarządzającej Lotniskiem Zielona Góra – Babimost podpisał umowę na wykonanie dokumentacji...

Prawo co dnia

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali poszukiwanego 43-latka. Za mieszkańcem województwa lubuskiego wydanych było sześć listów gończych oraz trzydzieści cztery nakazy...

Amazon podpisał umowę na zakup pięćdziesięciu trzech megawatów mocy energii odnawialnej z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w woj. wielkopolskim. Wcześniej Amazon zainwestował w instalację fotowoltaiczną rozmieszczoną na dachu centrum logistycznego w Świebodzinie o mocy dwóch megawatów, co wystarczyłoby do zasilenia około czterystu osiemdziesięciu domów jednorodzinnych rocznie.

Aktualności z regionu

Przedstawiciel spółki zarządzającej Lotniskiem Zielona Góra – Babimost podpisał umowę na wykonanie dokumentacji technicznej dotyczącej budowy nowej płyty postojowej samolotów w porcie lotniczym w...

W obiektywie

Pociągi na trasie Zielona Góra - Görlitz przez Żary, Węgliniec i Zgorzelec kursują od 1 lutego 2018 roku. Połączenie kolejowe zostało uruchomione przez Województwo Lubuskie we współpracy ze...

Biznes i finanse

Amazon podpisał umowę na zakup pięćdziesięciu trzech megawatów mocy energii odnawialnej z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w woj. wielkopolskim. Wcześniej Amazon zainwestował w instalację...

Styl życia

Sezon na letnie spotkania przy orzeźwiającym napoju z pianką trwa. Konsumenci mogą wybierać spośród bogatej oferty piw - specjalności, piw smakowych, chmielowych trunków z zawartością procentów i...

Nowe technologie

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały o kompleksowej modernizacji kabin samolotów szerokokadłubowych typu Boeing 787-8 Dreamliner. Retrofit obejmie nowy projekt kabiny, wymianę foteli we...

Zdrowie i uroda

Pierwszego kwietnia weszła w życie ustawa legalizująca marihuanę we wszystkich niemieckich krajach związkowych. Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu ograniczenie przestępczości związanej z...

Kultura i sztuka

Czesław Niemen był niezwykłym polskim muzykiem i wokalistą, znanym z wyjątkowego głosu i innowacyjnych eksperymentów muzycznych. Był wiodącą postacią polskiej sceny muzyki rockowej i wywarł trwały...

Felietony i opinie

Zachodnia Izba Przemysłowo - Handlowa wystosowała apel dotyczący modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej numer 203 łączącej Tczew z Kostrzynem nad Odrą.

Z biegiem Odry, Warty i Nysy Łużyckiej

Największy spadek liczby uchodźców przybywających do Saksonii odnotowano na początku listopada br. Ma to związek z wprowadzonymi stałymi kontrolami granicznymi. Posterunki ustawione są na...

Wzdłuż autostrady A2

Od 15 lutego zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl - Konin. Zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady...

Wieści z regionu

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury...

Przegląd prasy

Niemieckie służby celne i policja federalna przeszukały w minioną środę łącznie 130 mieszkań, lokali użytkowych i biur podatkowych w trzynastu krajach związkowych. Powodem zmasowanej akcji...

Historia, zabytki i architektura

Szesnaście zamków i pałaców, po jednym z każdego województwa, zostało laureatami trzeciej edycji Złotych Pinezek - wyróżnienia przyznawanego miejscom najbardziej docenianym przez użytkowników...

Prawo co dnia

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali poszukiwanego 43-latka. Za mieszkańcem województwa lubuskiego wydanych było sześć listów gończych oraz trzydzieści cztery nakazy...

Kronika wypadków

W sobotę, 3 czerwca około godziny dziesiątej z wiaduktu przy Szosie Kisielińskiej w Zielonej Górze spadł mężczyzna wprost pod nadjeżdżający samochód jadący drogą ekspresową S3. Mężczyzna odnosząc...

Z kraju i ze świata

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński powołał na stanowisko zastępcy Komendanta Głównego Policji inspektora Marka Boronia. Jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków...