Lubuskie Miasta - X.com   Lubuskie Miasta - Facebook   Lubuskie Miasta - Instagram

Świebodzin. Dworzec kolejowy w nowej odsłonie

Po gruntownej i długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowie, dworzec kolejowy w Świebodzinie został udostępniony dla podróżujących.

Przebudowa świebodzińskiego dworca trwała nieco ponad dwa lata. W tym czasie dworzec przeszedł prawdziwą metamorfozę. Historyczny wygląd odzyskała elewacja wykonana z czerwonej i żółtej cegły ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Stylowego charakteru odnowionemu dworcowi dodają również odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa, a także dwa zegary.

Nowością są przestrzenne logotypy PKP S.A. a także napisy „Świebodzin” od strony peronów i „dworzec kolejowy” od strony miasta. Nocą bryłę dworca podkreśla iluminacja budynku, w tym niewielkie, stylizowane na wzór historycznych lampy.

W holu i poczekalni na wzór oryginalnej odtworzono posadzkę ze wzorem w jasnobeżowo-szarą szachownicę z bordiurą z geometrycznym ornamentem. Zabytkowe są również żeliwne kolumny w poczekalni, a także okładziny ścian wykonane z brązowej cegły szkliwionej. Uwagę zwracają fragmenty oryginalnego stropu, wsparte na kolumnach. Pozostałe elementy wnętrza są nowoczesne.

Przestrzeń obsługi podróżnych wyposażono w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na parterze dworca zlokalizowano również kasy biletowe, toalety oraz lokale przeznaczone na wynajem. Większość pomieszczeń na piętrze zostanie przeznaczona na potrzeby samorządu lokalnego i obsługi PKS. Żeby ułatwić dostęp do nich, w budynku, oprócz klatek schodowych, wykonano także windę.

– Infrastruktura kolejowa w Polsce nieustannie się rozwija. Modernizowane są linie kolejowe i zabytkowe dworce, powstają nowe połączenia, dzięki czemu zwiększa się dostęp do kolei. Takie inwestycje jak ta w Świebodzinie to jeszcze jeden dowód na to, że jako kraj potrafimy skutecznie wykorzystywać Fundusze Europejskie. Dworzec w Świebodzinie to element projektu, którego kwota dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosła prawie 59 mln zł – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Kolej to bardzo ważny element transportu publicznego w nowoczesnym państwie, dlatego dbamy o jej rozwój. Inwestujemy w pociągi, tory i dworce kolejowe. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest zakończona właśnie przebudowa dworca w Świebodzinie. Pasażerowie zyskali nie tylko kolejną nowoczesną i przyjazną przestrzeń obsługi podróżnych, ale również piękny, historyczny obiekt, który stanie się wizytówką Świebodzina – zaznacza Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Dworzec w Świebodzinie to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie lubuskim. Mieszkańcy powiatu świebodzińskiego zyskali dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Poznania. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dwora stanie się jedną z wizytówek miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza trzy miliardy złotych na modernizację blisko dwustu dworców – podkreśla Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Dworzec w Świebodzinie przeszedł kompletną metamorfozę z poszanowaniem dla jego historii. Dzięki niej elewacja budynku zachwyca, a w nowocześnie urządzonym holu i poczekalni dworca wyeksponowano zabytkowe detale architektoniczne. Cieszy jednak przede wszystkim to, że budynek stał się estetyczną, komfortową i bezpieczną przestrzenią obsługi pasażerów. Jestem przekonany, że spełni on wszystkie oczekiwania mieszkańców i podróżnych – zapewnia Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

– Serdecznie gratulujemy otwarcia odnowionego dworca kolejowego w Świebodzinie po kompleksowej przebudowie. Dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 60 milionów złotych przyznanych z unijnego Funduszu Spójności możliwa była kompleksowa modernizacja wybranych dworców w regionie województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Dworzec w Świebodzinie jest świetnym przykładem tego jak fundusze unijne mogą wspierać przywrócenie historycznego wyglądu obiektów w zakresie podlegającym ochronie konserwatorskiej, dostosowując się tym samym do nowych wymagań związanych ze zmianami klimatycznymi. Szczególnie warto podkreślić, że dworce wdrożyły rozwiązania przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami – zaznacza Angela Martinez-Sarasola, kierowniczka Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. – Życzymy podobnych sukcesów przy realizacji przyszłych projektów – dodaje.

– Odrestaurowanie kolejnego historycznego dworca to następstwo odpowiedniego gospodarowania środkami pochodzącymi z funduszy europejskich. Centrum Unijnych Projektów Transportowych z dużą satysfakcją obserwuje, jak zmieniają się dworce kolejowe w komfortowe, nowoczesne i dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami przestrzenie do obsługi podróżnych – zauważa Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W ramach inwestycji wdrożono również wiele innych rozwiązań przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami – zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planami dworca oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Jak zapewniają inwestorzy – dworzec stał się bardziej ekologiczny i bezpieczny. Wprowadzono w nim energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą. Ograniczono straty ciepła poprzez ocieplenie budynku od wewnątrz oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Dworzec zyskał również system inteligentnego zarządzania budynkiem – BMS (Building Management System), który steruje pracą urządzeń i instalacji oraz optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Istotnym elementem inwestycji jest również poprawa bezpieczeństwa osób i mienia, w tym montaż nowych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Inwestycja objęła również najbliższe otoczenie dworca. Budynki sąsiadujące z dworcem zostały przebudowane i zyskały nowe funkcje. Dawny szalet po adaptacji będzie pełnił rolę wiaty śmietnikowej, natomiast budynek gospodarczy – wiaty rowerowej. Przed dworcem ułożono nawierzchnię z wykorzystaniem historycznej, kamiennej kostki brukowej. W sąsiedztwie dworca wykonano również zatoczkę autobusową oraz dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano również nowe elementy małej architektury (ławki, oświetlenie, kosze).

Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą robót budowlanych była firma Berger Bau Polska, inżynierem kontraktu SAFAGE SAS z Warszawy, natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna.

Škoda zaprezentowała odświeżone wersje Liftback i Combi swojego kultowego modelu. Z ponad siedmioma milionami...

Škoda opublikowała pierwsze oficjalne zdjęcia, które prezentują sylwetkę zupełnie nowego modelu Elroq. W pełni...

Marcin Jabłoński był jedynym kandydatem na stanowisko, zgłoszonym przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Za...

Prawo co dnia

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali poszukiwanego 43-latka. Za mieszkańcem województwa lubuskiego wydanych było sześć listów gończych oraz trzydzieści cztery nakazy...

Marcin Jabłoński był jedynym kandydatem na stanowisko, zgłoszonym przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Za wyborem dotychczasowego marszałka zagłosowało dziewiętnastu radnych.

Aktualności z regionu

Przedstawiciel spółki zarządzającej Lotniskiem Zielona Góra – Babimost podpisał umowę na wykonanie dokumentacji technicznej dotyczącej budowy nowej płyty postojowej samolotów w porcie lotniczym w...

W obiektywie

Pociągi na trasie Zielona Góra - Görlitz przez Żary, Węgliniec i Zgorzelec kursują od 1 lutego 2018 roku. Połączenie kolejowe zostało uruchomione przez Województwo Lubuskie we współpracy ze...

Biznes i finanse

Amazon podpisał umowę na zakup pięćdziesięciu trzech megawatów mocy energii odnawialnej z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w woj. wielkopolskim. Wcześniej Amazon zainwestował w instalację...

Styl życia

Škoda zaprezentowała odświeżone wersje Liftback i Combi swojego kultowego modelu. Z ponad siedmioma milionami sprzedanych egzemplarzy jest to zdecydowanie najlepiej sprzedający się model marki.

Nowe technologie

Škoda opublikowała pierwsze oficjalne zdjęcia, które prezentują sylwetkę zupełnie nowego modelu Elroq. W pełni elektryczny kompaktowy SUV jest pierwszym modelem produkcyjnym Škody, w którym...

Zdrowie i uroda

Pierwszego kwietnia weszła w życie ustawa legalizująca marihuanę we wszystkich niemieckich krajach związkowych. Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu ograniczenie przestępczości związanej z...

Kultura i sztuka

Czesław Niemen był niezwykłym polskim muzykiem i wokalistą, znanym z wyjątkowego głosu i innowacyjnych eksperymentów muzycznych. Był wiodącą postacią polskiej sceny muzyki rockowej i wywarł trwały...

Felietony i opinie

Zachodnia Izba Przemysłowo - Handlowa wystosowała apel dotyczący modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej numer 203 łączącej Tczew z Kostrzynem nad Odrą.

Z biegiem Odry, Warty i Nysy Łużyckiej

Największy spadek liczby uchodźców przybywających do Saksonii odnotowano na początku listopada br. Ma to związek z wprowadzonymi stałymi kontrolami granicznymi. Posterunki ustawione są na...

Wzdłuż autostrady A2

Od 15 lutego zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl - Konin. Zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady...

Wieści z regionu

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury...

Przegląd prasy

Niemieckie służby celne i policja federalna przeszukały w minioną środę łącznie 130 mieszkań, lokali użytkowych i biur podatkowych w trzynastu krajach związkowych. Powodem zmasowanej akcji...

Historia, zabytki i architektura

Szesnaście zamków i pałaców, po jednym z każdego województwa, zostało laureatami trzeciej edycji Złotych Pinezek - wyróżnienia przyznawanego miejscom najbardziej docenianym przez użytkowników...

Prawo co dnia

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali poszukiwanego 43-latka. Za mieszkańcem województwa lubuskiego wydanych było sześć listów gończych oraz trzydzieści cztery nakazy...

Kronika wypadków

W sobotę, 3 czerwca około godziny dziesiątej z wiaduktu przy Szosie Kisielińskiej w Zielonej Górze spadł mężczyzna wprost pod nadjeżdżający samochód jadący drogą ekspresową S3. Mężczyzna odnosząc...

Z kraju i ze świata

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński powołał na stanowisko zastępcy Komendanta Głównego Policji inspektora Marka Boronia. Jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków...