Przedsięwzięcie zakłada podniesienie kwalifikacji wychowawców przedszkolnych na polsko – niemieckim obszarze granicznym.
O projekcie
W ramach projektu powstanie program szkoleniowy dla zatrudnionych w regionie wychowawców przedszkolnych oraz nauczycieli języków obcych. Składać się będzie z programu ramowego i programu zajęć szkoleniowych oraz z materiałów do nauczania, takich jak: płyta CD ROM „KID NET” przeznaczona do nauki języka polskiego i niemieckiego dla dzieci, podręcznik i monografia dla wychowawców oraz instruktaż, który powstanie na bazie podręcznika „Frühstart in die Nachbarsprache – Wczesny start do nauki języka sąsiedzkiego”.
Wychowawcy oraz nauczyciele języków obcych nabędą dzięki temu nowe umiejętności dydaktyczno-metodyczne oraz dodatkowe kompetencje. Tym samym projekt wspierać będzie koncepcję dwujęzyczności, która ułatwia dzieciom dostęp do języka i kultury sąsiada, i która stopniowo zostanie wprowadzona w przedszkolach biorących udział w projekcie.
Udział w przedsięwzięciu weźmie osiem przedszkoli z regionu pogranicza, które zaangażują się we wprowadzenie dwujęzyczności i poznanie kultury kraju sąsiedzkiego. Poza tym projekt pozostanie otwarty dla innych zainteresowanych przedszkoli, które będą mogły zasięgnąć informacji na temat jego przebiegu i wyników.
Zadanie jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013 i otrzyma wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wysokości około 100.000,00 Euro.
O współpracy transgranicznej
Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013 jest częścią Europejskiej Współpracy Terytorialnej i tworzy podstawę do uzyskania wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) dla dalszego rozwoju współpracy transgranicznej między Polską (Województwem Lubuskim) i Brandenburgią. Strategicznym celem programu jest pokonywanie granic, redukcja niedogodności spowodowanych położeniem przygranicznym i wspólny rozwój regionu Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia.
O Wspólnym Sekretariacie Technicznym
Sekretariat wspiera instytucje zaangażowane we wdrażanie Programu w różnych dziedzinach. Jest to przede wszystkim rejestracja i ocena wniosków o dofinansowanie, doradztwo z zakresu przygotowywania, realizowania i rozliczania projektów oraz działalność informacyjno-promocyjna. Siedziba Wspólnego Sekretariatu Technicznego mieści się w Zielonej Górze, przy ulicy Kościelnej 2. Wszelkie informacje dostępne są na stronie Programu www.plbb.eu oraz na stronie Instytucji Zarządzającej – Ministerstwa Rozwoju Regionalnego www.mrr.gov.pl, Koordynatora Programu w Brandenburgii www.interreg.brandenburg.de, a także na stronach internetowych Euroregionu Pro Europa Viadrina i Sprewa-Nysa-Bóbr (www.euroregiomn-viadrina.pl, www.euroregion-snb.pl).