W tym roku tytułem Lidera Polskiej Ekologii uhonorowano Nadleśnictwo Świebodzin za realizację projektu "Zające i kuropatwy do zasiedleń w łowiska otwarte" oraz Nadleśnictwo Jedwabno za projekt Renaturalizacja biotopu cietrzewia i jego ochrona na poligonie Muszaki.
Konkurs Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii" daje możliwość uhonorowania i promowania jednostek, które zasadę zrównoważonego rozwoju przyjęły za podstawę swej działalności. Zadaniem Konkursu jest także upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów gospodarczych dzięki działaniom na polu ochrony środowiska.
Lider Polskiej Ekologii – od prawej: Krzysztof Kobus, Jan Błaszczyk, Roman Dziedzic, Lech Kołdyka i Jarosław Guzowski
W latach 1996-2008 do Konkursu zgłoszono 1266 przedsięwzięć, których realizatorami są przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, gminy oraz związki gmin we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami, a także społecznościami lokalnymi. Spośród nich wyłoniono 102 zdobywców tytułu "Lidera Polskiej Ekologii".
Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: przedsiębiorstwo, wyrób, jednostka samorządu terytorialnego oraz stowarzyszenia i fundacje. Taka formuła Konkursu pozwala na ukazanie działań "proekologicznych" realizowanych przez jednostki produkcyjne i usługowe, a także różnorodnych inicjatyw lokalnych służących ochronie środowiska.
Do 12. edycji Konkursu Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii" zgłoszono 94 przedsięwzięcia, w tym w kategorii: przedsiębiorstwo – 39 wyrób – 16 jednostka samorządu terytorialnego- 39. O laur Lidera walczyło również 16 nadleśnictw z całej Polski.
Do wizytacji, stanowiących końcowy etap oceny, Rada Programowa wybrała 29 jednostek.
Z rąk Macieja Nowickiego, ministra środowiska, oraz Janusza Zaleskiego, podsekretarza stanu w MŚ, w dniu 9 listopada w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej prestiżowy tytuł Lidera Polskiej Ekologii odebrało szesnastu laureatów, a dalszych ośmiu otrzymało wyróżnienia. Ostatecznie wśród 24 nagrodzonych znalazło się 5 nadleśnictw :
Tytułem Lidera Polskiej Ekologii 2009 uhonorowano:
- Nadleśnictwo Jedwabno (RDLP w Olsztynie) za realizację projektu Renaturalizacja biotopu cietrzewia i jego ochrona na poligonie Muszaki oraz
- Nadleśnictwo Świebodzin (RDLP w Zielonej Górze) za Zające i kuropatwy do zasiedleń w łowiska otwarte.
Wyróżnienia otrzymały:
- Nadleśnictwo Przymuszewo (RDLP w Toruniu) za Budowę systemu nawadniającego w dolinie rzeki Kulawy na terenie Nadleśnictwa Przymuszewo,
- Nadleśnictwo Syców (RDLP w Poznaniu) za Praktyczne wdrażanie innowacyjnych metod mikrorozmnażania roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem oraz
- Nadleśnictwo Bytnica (RDLP w Zielonej Górze) za Wzbogacenie bioróżnorodności w lasach Nadleśnictwa Bytnica przez zastosowanie Metody Sobańskiego.
Dla RDLP w Zielonej Górze jest to podwójna radość. Pierwsza statuetka Lidera i trzecie już wyróżnienie dla jednostek zielonogórskiej RDLP to nie przypadek. Dotychczas Dyrekcja mogła poszczycić się dwoma wyróżnieniami:
2001 – wyróżnienie dla RDLP w Zielonej Górze za Zastosowanie w pracach leśnych technologii przyjaznych środowisku poprzez zastąpienie olejów mineralnych olejami biodegradowalnymi oraz zastąpienie technologii spalania pozostałości pozrębowych przez rozdrabnianie.
2008 – wyróżnienie dla Nadleśnictwa Świebodzin za Program odbudowy populacji zająca i kuropatwy
Więcej informacji na stronie www.liderpolskiejekologii.pl
Piotr Gryglicki