![](images/100x70d/onaion.jpg)
Dziś kobiety w Europie są w dużo lepszej sytuacji niż ich babcie i matki w latach pięćdziesiątych. Parlament od dawna aktywnie promuje prawa kobiet. Od roku 1984 zajmuje się tym parlamentarna Komisja Praw Kobiet.
Utworzona w 1984 roku pod nazwą Komisji Praw Kobiet już od 25 lat jest „siłą napędową” Parlamentu Europejskiego w zakresie definiowania, promowania i ochrony praw kobiet w Unii, promowania praw kobiet w krajach trzecich oraz realizacji polityki równych szans, w tym równości między kobietami i mężczyznami w dostępie do rynku pracy i w sposobie traktowania w pracy.
Posłanki i posłowie działający w tej komisji zajmują się likwidacją wszelkich form dyskryminacji ze względu na płeć oraz realizacją i dalszym rozwijaniem zasady równości szans we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Odpowiedzialni są również za nadzór oraz realizację umów i konwencji międzynarodowych dotyczących praw kobiet. Komisja FEMM prowadzi też politykę informacyjną dotyczącą kobiet.
Opinia Komisji Praw Kobiet towarzyszy większości aktów prawnych, nad którymi pracuje Parlament. Gwarantuje to ochronę interesów kobiet na przykład w sferze zatrudnienia, przemysłu czy zdrowia publicznego.