Zgodnie z proponowanymi zmianami obowiązkiem władz samorządowych będzie przedstawienie do 31 października każdego roku radzie gminy, powiatu oraz sejmikowi województwa informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok, w tym o wynikach sprawdzianów i egzaminów.
Nowelizacja ustawy zakłada, że samorządy przejmą część zadań kuratoriów. Przygotowane przez dyrektorów szkół arkusze organizacji pracy szkoły nie będą podlegały opiniowaniu przez kuratora oświaty, a jedynie zatwierdzeniu przez organ prowadzący. Sprawdzanie zgodności arkuszy z prawem będzie dokonywanie przez wizytatorów w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego.
Jeżeli zmiany wejdą w życie, samorządy nie będą musiały uzyskiwać pozytywnej opinii kuratora oświaty m.in. przy ustalaniu sieci szkół, likwidacji szkoły oraz profilu kształcenia ogólnozawodowego lub zawodu, w jakim szkoła kształci oraz przeniesienia kształcenia w określonym zawodzie do innej szkoły.
Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci 6-letnich, upowszechnienie wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, w tym obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci 5- letnich.
Przypomnijmy, że wprowadzenie obniżonego wieku rozpoczęcia szkoły ma być rozłożone na trzy lata szkolne.
– W tym czasie rodzice dzieci będą mogli – na swój wniosek i bez konieczności uzyskania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej – odroczyć lub przyspieszyć o jeden rok rozpoczęcie szkoły przez dziecko – poinformowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Aby uzyskać odroczenie rodzice powinni złożyć wniosek – do 15 kwietnia roku poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko powinno lub może zacząć naukę w szkole.
Nowelizacja przewiduje ponadto, że od 1 września 2009 r. wszystkie dzieci 5-letnie będą mogły odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, a gminy mają przygotować dla nich miejsce w przedszkolach lub oddziałach zorganizowanych przy szkołach podstawowych. Od 1 września 2010 r. roczne przygotowanie przedszkolne dla pieciolatków będzie obowiazkowe.
Ponadto projekt nakłada na gminy obowiązek zorganizowania bezpłatnego transportu oraz opieki w przypadku, gdy droga dziecka od przedszkola lub oddziału zorganizowanego przy szkole podstawowej będzie większa niż 3 km. Gmina będzie zwracać także koszt przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie będą zapewniać rodzice.
W nowelizacji ustawy oświatowej jednoznacznie określono także wiek dziecka, które może być przyjęte do przedszkola. Wątpliwości budził fakt, że niektóre samorządy podczas rekrutacji do przedszkoli premiowały dzieci, które przed 1 września ukończyły 3 lata.
Jak doprecyzowano w nowelizacji – wychowaniem przedszkolnym będą objęte dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko ukończy 3 lata. Oznacza to, że od 1 września do przedszkola powinny być przyjmowane nie tylko dzieci, które ukończyły 3 lata i urodziły się przed 1 września, ale również te, które ukończą 3 lata po 1 września danego roku.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw dostępny jest na stronie internetowej MEN.