Na plac budowy wybrano winnicę, przekazaną bezpłatnie przez miasto.
Kamień węgielny pod budowę położono w 90. rocznicę urodzin Bismarcka. Uroczyste otwarcie wieży widokowej z misą ogniową nastąpiło 3 lata później – 20 września 1908r. Dziś wieża Bismarcka w Świebodzinie liczy sto lat. Obecnie jest jedną z 17. zachowanych w Polsce.
W 1904r pod przewodnictwem rajcy Sckerla powołano komitet budowy wieży. Projektem zajął się burmistrz Schermann, a wykonanie powierzono mistrzowi murarskiemu Maksowi Fechnerowi.
Według pierwszego projektu Schermana, wieża miała być czworokątna, jednakże ze względów ekonomicznych burmistrz zmienił projekt na wieżę okrągłą.
Wewnątrz wieży znajdowały się schody prowadzące na platformę widokową. Na platformie wznosiła się 5. metrowa nadbudówka, na której przymocowano znicz z pokrywą cynkową i odgromnikiem.
Powyżej wejścia przymocowano brązową płytę z płaskorzeźbą Bismarcka, odlaną w odlewni Glandenbecka w Berlinie. Fundatorem płaskorzeźby był dr Woge.
Kilka lat po II wojnie światowej wieża służyła za punk obserwacyjny wojsk lotniczych. Zdemontowano znicz i część nadbudówki. Zdjęto też płaskorzeźbę Bismarcka.
Po kilku latach zlikwidowano wojskowy punkt obserwacyjny. Przez kolejne lata wieża niszczała. Na początku lat 90-tych przeszła w prywatne ręce.
W chwili obecnej obiekt został zabezpieczony przed niszczeniem (wilgocią i korozją). Na szczycie zostały zamontowane anteny, które służą pasji krótkofalarskiej obecnego właściciela.
—
bismarcktuerme.de