Koordynatorem krajowym kampanii jest Fundacja Nasza Ziemia, zaś lokalnymi organizatorami są tysiące szkół, samorządów i lokalnych organizacji społecznych. Zgodnie z danymi Fundacji, każdego roku w kampanii bierze udział ponad milion wolontariuszy.
Koordynatorzy podkreślają, że jest to największa społeczna i ekologiczna inicjatywa w Polsce, oraz jedna z największych na świecie.
W zeszłorocznej akcji wzięło udział prawie 300 tys. uczestników – zarówno przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjów i uczniów szkół średnich. Zlikwidowali oni 963 wysypisak śmieci. Dane te pochodzą z 524 raportów przesłanych do Fundacji przez lokalnych organizatorów akcji.
W tym roku szczególną uwagę uczestnicy akcji poświęcą sprzątaniu lasów.
Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji w specjalnej broszurce „Ziemia w Twoich rękach”, lasy są jednym z największych skarbów naszej przyrody, z którym stykamy się praktycznie każdego dnia.
„Są one nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las pochłania dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje, produkuje tlen, stabilizuje wilgotność powietrza, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania gleby i wody, magazynuje wodę opadową i zmniejsza siłę wiatrów (w tym tornad, huraganów).
Las wymaga zatem troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z jego dobrodziejstw” – podkreślono.
„Niestety, praktycznie na terenie całej Polski, lasy są zaśmiecane, niszczone i podpalane. Musimy wszyscy o nie dbać i chronić każdego dnia. Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem” – zaznaczają koordynatorzy akcji.
Dodają też, że wszyscy ponosimy koszty sprzątania lasów, a przekraczają one rocznie 100 mln złotych! „To potężna kwota, którą marnujemy – a czy nie lepiej byłoby te pieniądze wydatkować np. na ulepszenie leśnych parkingów i kempingów czy ścieżek przyrodniczych?” – pytają.
Serdecznie prosimy, aby w tegorocznej akcji Sprzątanie świata – Polska szczególną opieką objąć właśnie lasy – apeluje Fundacja.
Akcja jest też zachętą do tego, by nie tylko sprzątać lasy, ale i pilnować aby nie śmiecono.
„Nie tolerujmy tego – każde wykroczenie należy zgłaszać policji lub straży miejskiej, w swoim urzędzie gminy, a warto także mediom. Taka współpraca jest potrzebna i korzystna. Inaczej będziemy „walczyć z wiatrakami” – wyjaśniają organizatorzy.
Broszurka „Ziemia w Twoich rękach”.